Ανώτερος ο ΟΦΗ, 2-0 τον Απόλλωνα

Σε πιο προχωρημένο επίπεδο ετοιμότητας σε σχέση με τον Απόλλωνα Σμύρνης έδειξε ο ΟΦΗ, που επικράτησε 2-0 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» σε φιλικό παιχνίδι στο Καρπενήσι.

Σε ένα ματς που διεξήχθη υπό αφόρητη ζέστη, οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί. Μία έξοχη ατομική προσπάθεια του Αργεντινού Νέιρα, έφερε το πρώτο γκολ για τον ΟΦΗ (17’), που ήταν εμφανώς ανώτερος στο πρώτο μέρος.

Ο Ποτουρίδης είχε μία σπουδαία στιγμή για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του (32’), κάτι που έγινε στο τέλος του ημιχρόνου (44’) με πλασέ του Πλατέλλα, έπειτα από προσπάθεια του Κουτσιανικούλη.

Ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη, με τους Φαζό (57’) και Ταπόκο (64’) να έχουν από μία καλή στιγμή για κάθε ομάδα αντίστοιχα, με το σκορ να μην αλλάζει και τον ΟΦΗ να παίρνει την φιλική νίκη με 2-0.

ΟΦΗ: Στρέζος, Κοιλιάρας, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μεγιάδο, Οικονόμου, Νέιρα, Κουτσιανικούλης, Πλατέλλας, Βουό.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι Σωτηρίου, Αργυρόπουλος, Δεληγιανίδης, Κοροβέσης, Φαζός , Νάστος, Παπαστεριανός, Εμπεσίλιο, Ντίνας (77’ Πλευράκης), Σάσι, Νοικοκυράκης (71’ Κοντογιάννης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Χουάντερσον, Στάθης, Τζανετόπουλος, Πετσόνι, Σουλτς, Γκονζάλεζ, Ναδάλες, Άιλερς, Τομάς, Κονέ, Μάντζιος.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Αστράς, Βαφέας, Κοντοές, Κύργιας, Βλάχος, Γκίνο, Ταπόκο, Καλλέργης, Σιατραβάνης (65’ Κοντογιαννόπουλος), Ρόσι, Χέλβε.