Αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά έχασε ο Παναθηναϊκός 76-66 από τη Ρεάλ

Ο Παναθηναϊκός ήταν για άλλο ένα ματς τραγικός στο πρώτο ημίχρονο έχοντας βρεθεί στο -22 αλλά στο δεύτερο μισό ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κατάφερε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις στη Μαδρίτη, γνωρίζοντας ωστόσο την ήττα από τη Ρεάλ με 76-66.

Το ενθαρρυντικό για τους «πράσινους» είναι ότι δεν παράτησαν το παιχνίδι στο -22 (49-27) του ημιχρόνου και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να μειώσουν και στους πέντε πόντους (66-61) πέντε λεπτά πριν από το τέλος. Όμως κάποιες λεπτομέρειες και βιαστικές επιλογές στην επίθεση στάθηκαν αρκετές για να μην κάνει ο Παναθηναϊκός το βήμα παραπάνω και ολοκληρώσει μια επική ανατροπή.

Τα ευχάριστα νέα για τον Όντεντ Κάτας ήρθαν από τον «ανεβασμένο» Ζακ Όγκουστ, ο οποίος προσπάθησε να καλύψει το «κενό» του Παπαγιάννη έχοντας 13 πόντους με 5/7 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός κυνηγώντας πολλές χαμένες μπάλες στο ματς. Επίσης ο… υπ’ ατμόν Μάρκους Φόστερ ήταν ιδιαίτερα θετικός (αν και του καταλογίζεται μια βιαστική επιλογή με το σκορ στο 66-61 με αποτέλεσμα να απολέσει την ευκαιρία για το -3) έχοντας 11 πόντους με 4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Ο Νέντοβιτς ήταν άστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα (6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα αλλά τελείωσε το ματς με 18 πόντους) την ώρα που ο Γκάμπριελ Ντεκ ήταν ο καλύτερος παίκτης της Ρεάλ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Την στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει σε 66-61 στο 35′ στη συνέχεια δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί δύο διαδοχικές επιθέσεις και ύστερα από εύκολες (φαινομενικές) προσπάθειες των Φόστερ και Μακ. Αποτέλεσμα; Τρίποντο ο Αμπάλδε για το 69-61 στο 36′ και τρίποντο και ο Γιουλ στο 37′ για το 72-61. Και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66