Αντίο Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι από τον ΠΑΟΚ

Αντίο Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι από τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του βορρά μπορεί να γνώρισε δεύτερη ήττα αυτή τη φορά στην Τούμπα 0-1 από τη Μαρσέιγ, αλλά έδειξε πως με λίγη τύχη και περισσότερη εμπειρία θα μπορούσε να κάνει την υπέρβαση της ιστορίας του και να προκριθεί στα ημιτελικά του Europa Conference League.

H Ελληνική ομάδα έχασε πέντε ευκαιρίες για γκολ και πλήρωσε το μοναδικό του λάθος ακριβά με άδικη ήττα (0-1) από τη Μαρσέιγ. Ο ΠΑΟΚ κοίταξε τον αντίπαλό του στα μάτια. Κι ας είχε απέναντί του μία δύναμη όπως η Μαρσέιγ. Η ιστορική βραδιά θα μπορούσε να πάρει άλλη τροπή στην «καυτή» Τούμπα.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά το γκολ δεν ήλθε. Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ απώλεσε τρεις σημαντικές και εκ του αποτελέσματος, μοιραίες, ευκαιρίες με τους Τσιγγάρα (5′), Άκπομ και Κρέσπο (10′), αλλά η τύχη και ο Μανταντά δεν του έδωσαν τίποτα. Απεναντίας προσέδωσαν ακόμη μεγαλύτερη νευρικότητα υπό το πρίσμα ότι σε αυτά τα παιχνίδια, οφείλεις να εκμεταλλευτείς τις στιγμές σου. Και ο ΠΑΟΚ δημιούργησε τρεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αδικώντας την καλή του εικόνα επιθετικά.

Στο μεσοδιάστημα του α΄ μέρους, έχασε τη συνοχή του και το μυαλό του, με τον τρόπο παιχνιδιού της Μαρσέιγ να καταδεικνύει τις αδυναμίες του μεσοαμυντικά. Μάλιστα, ο Δικέφαλος λίγο έλειψε να πληρώσει ακριβά την επιπολαιότητα του Ίνγκασον, από τα πόδια του οποίου η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη! Το επόμενο λάθος των γηπεδούχων όμως και συγκεκριμένα του Κρέσπο, υπό την εποπτεία του πανταχού παρών στο γήπεδο, Γκεντουζί, αποδείχθηκε καθοριστικό. Ο Γκεντουζί συνδυάστηκε με τον Μπακαμπού και ο Γάλλος «σέρβιρε» για τον Παγιέ, ο οποίος εξ επαφής εκτέλεσε τον Πασχαλάκη, ανοίγοντας το σκορ (0-1) και κάνοντας ακόμη δυσκολότερο το έργο του Δικεφάλου δεδομένης της ήττας στο Βελοντρόμ με 2-1.

Λίγο πριν την εκπνοή του 45λεπτου, ο ΠΑΟΚ αναθάρρησε, ανέβασε στροφές και άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, κινούμενος κυρίως από τα αριστερά, με τον Μανταντά (εκ των πρωταγωνιστών της Μαρσέιγ) όμως να φωνάζει και πάλι παρών σε μία φάση διαρκείας στο 44′ που έμελλε να καταγραφεί και ως η τελευταία αξιόλογη του α΄ μέρους.

Στο β΄ ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να ανέβει… βουνό, ψάχνοντας δύο γκολ για να στείλει τουλάχιστον το ματς στην παράταση. Έχοντας χάσει τον Καντουρί από την προθέρμανση, ο Λουτσέσκου επιστράτευσε Μιτρίτσα για την αριστερή πτέρυγα προκειμένου να κάνει πράξη, αυτό που είχε εξαρχής στο μυαλό του, τον Αουγκούστο δίπλα στον Κούρτιτς, αντιλαμβανόμενος πως υπάρχουν κενά και χώροι που μπορεί να αξιοποιήσει εξαιρετικά η Μαρσέιγ. Μάλιστα, οι «Φωκαείς» της Μασσαλίας έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα, όταν ο Παγιέ έβγαλε ωραία στον Γκεγιέ αριστερά που έφυγε στην επίθεση και γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά η προβολή του Ίγκασον αποδείχθηκε σωτήρια…

Αλλαγών συνέχεια και μάλιστα αναγκαστικών για τον Ραζβάν Λουτσέσκου, με τον Σίντκλεϊ να αντικαθιστά τον Βιεϊρίνια ενώ ο Τσόλακ βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης, σε μία προσπάθεια του Ρουμάνου να δώσει νέα πνοή (68′), με τον Χόρχε Σαμπάολι να απαντά με τον Ουντέρ αντί του Μπακαμπού και τον Παγιέ ως αιχμή του δόρατος.

Το φινάλε και οι φάσεις είχαν χρώμα… ΠΑΟΚ, με όσες δυνάμεις και ψυχικά αποθέματα τους απέμειναν, οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου τα έδωσαν όλα, βγήκαν μπροστά αλλά το… τείχος Μανταντά ήταν απροσπέλαστο, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Μακέλι.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (68′ Σίντκλεϊ), Αουγκούστο, Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς (77′ Μουργκ), Τσιγγάρας (57′ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (77′ Σβαμπ), Άκπομ (68′ Τσόλακ).

Μαρσέιγ (Χ. Ντέσιο): Μανταντά, Ρονζιέ, Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Πέρες, Λιρόλα, Γκεντουζί, Γκέιγ, Χαρίτ, Μπακαμπού (71′ Ουντέρ), Παγέ (88′ Κολάσινατς).