Αντίο Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι ο Ατρόμητος 0-2 από την Λέγκια

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι ο Ατρόμητος, καθώς γνώρισε την ήττα 2-0 από τη Λέγκια Βαρσοβίας στο Περιστέρι και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League.

To ισόπαλο 0-0 του αγώνα της Πολωνίας αποδείχθηκε ύπουλο, ενώ και η τύχη δεν ήταν με το μέρος της ομάδας του Περιστερίου. Ίσως το παιχνίδι να ήταν τελείως διαφορετικό αν ο Ατρόμητος είχε καταφέρει να πετύχει το γρήγορο γκολ που ήθελε, αν είχε κεφαλαιοποιήσει με ένα τέρμα το ενθουσιώδες ξεκίνημά του στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά, η φάση του 17′ όταν ο Ρόσα έστειλε με φάουλ τη μπάλα στο δοκάρι ήταν μια πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Και αφού δεν κατάφερε να ανοίξει εκεί το σκορ, η μπάλα τον «τιμώρησε» στο 39′ όταν και ο Στολάρσκι με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να μην επηρεαστεί από τη ψυχρολουσία, συνέχισε να προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του και να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα ώστε να έχει μεγάλες πιθανότητες για την επανάληψη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μανούσος απέτυχε να σκοράρει από κοντά χάνοντας τεράστια ευκαιρία και το 0-1 έμεινε με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει υπέρ της Λέγκια.

Στην επανάληψη, η διαφορά ψυχολογίας ήταν εμφανής και οι Πολωνοί μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι. Πέτυχαν το γρήγορο γκολ που ήθελαν όταν στο 51′ ο Κβίλια με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 0-2 και όλα τελείωσαν. Η συνέχεια ήταν τυπικής σημασίας και εν τέλει, ο Ατρόμητος ολοκλήρωσε μια ακόμα ευρωπαϊκή παρουσία πριν μπει ο Σεπτέμβριος.

Διαιτητής: Μπας Νιχούις (Ολλανδία)

Ατρόμητος (4-3-3): Μέγερι, Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον (69’ Ούμπιδες), Καχίλα (58’ Ουγκράι), Χαρίσης, Ρόσα, Μανούσος, Βέλλιος (83’ Ενσικουλού).

Λέγκια Βαρσοβίας (4-2-3-1): Μαγέσκι, Στολάρσκι, Λέβτσουκ, Γεντρτσέτσικ, Ρότσα (62’ Βιέτσεσκα), Μαρτίνς, Καφού, Βέσοβιτς (68’ Ναγκί), Γκβίλια, Λουκίνιας (77’ Καρλίτο), Κουλένοβιτς.