Αντίο πρωτάθλημα για τη Νάπολι που γνώρισε τη συντριβή 3-0 στη Φλωρεντία

Εφιάλτης στη Φλωρεντία για τη Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» έμειναν με δέκα από το 8’ απέναντι στη Φιορεντίνα, που είχε τον Σιμεόνε σε μεγάλα κέφια και με δικό του χατ-τρικ την οδήγησε στη νίκη (3-0), με την ομάδα του Σάρι να βλέπει το φετινό πρωτάθλημα να απομακρύνεται, καθώς παρέμεινε στο -4 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Ένα… βουνό είχε να ανέβει η Νάπολι από το 8ο λεπτό, καθώς ο Κουλιμπαλί αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Φιορεντίνα είχε τα ηνία του ματς, με τον Σιμεόνε στο 34’ να της δίνει το προβάδισμα και το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ίδιος παίκτης των «βιόλα» διπλασίασε τα τέρματά τους στο 62’ και ουσιαστικά έκοψε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων, να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Μάλιστα, ο Αργεντινός επιθετικός έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα, καθώς με το δικό του γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.