Αντίο πρωτάθλημα για την Μπαρτσελόνα που έχασε 1-2 από τη Θέλτα

Το δυναμικό ντεμαράζ στο 2021, οι μαζεμένες γκέλες της Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά και η εικόνα που έβγαζε στο χορτάρι και ενδιάμεσα η κατάκτηση του Κυπέλλου, έπεισαν ότι η Μπαρτσελόνα ακόμη και στην πιο προβληματική σεζόν της σύγχρονης ιστορίας της θα μπορούσε να γίνει πρωταθλήτρια. Η αποστολή, όμως, αποδείχθηκε πάνω από τις δυνάμεις της ομάδας του Ρόναλντ Κούμαν, η οποία στην κρίσιμη τελική ευθεία της πιο αμφίρροπης La Liga εδώ και δεκαετίες στραβοπάτησε στα τρία σερί ματς που ήταν «must win» (3-3 από 3-1 με Λεβάντε, 1-2 από 1-0 με Γρανάδα) και συνολικά στα τέσσερα από τα τελευταία πέντε, με τη νέα εντός έδρας ήττα από τη Θέλτα (1-2) να αποτελεί και το κύκνειο άσμα στη «μάχη» του τίτλου.

Ο Λιονέλ Μέσι στάθηκε στο ύψος της περίστασης κι έδωσε το σύνθημα για τη νίκη με κεφαλιά στο 28’. Ήταν, βέβαια και το γκολ Νο30 στο φετινό πρωτάθλημα, ορόσημο που το φτάνει για 9η χρονιά στην καριέρα του, συνεχίζοντας έτσι σε ρυθμούς… Μέσι, με 28 γκολ και 9 ασίστ σε 28 εμφανίσεις σε όλες τις διοργάνωσης από την αρχή του 2021!

Η πίστη στο όνειρο του τίτλου, όμως, έσβησε άμεσα. Μόλις στο 38’, ο Σάντι Μίνα ισοφάρισε για τους Ανδαλουσιανούς, οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη στη συνέχεια του ματς για να ακολουθήσει το δεκάλεπτο-σύνοψη του καταστροφικού φινάλε στη σεζόν.

Στο 83’ ο Λενγκλέ αποβλήθηκε (ξανά) με δεύτερη κίτρινη κάρτα, λίγα λεπτά αργότερα ο Μπρέιθγουεϊτ έχασε απίθανο πάρε-βάλε με πρόσωπο στην εστία, για να ακολουθήσει το αποκορύφωμα με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μίνα στο 89’ που έβαλε «ταφόπλακα» στην αγωνιστική περίοδο των Μπλαουγκράνα και τους άφησε και μαθηματικά εκτός θέσεων 1-2 στη La Liga μετά από 13 ολόκληρα χρόνια και τη σεζόν 2007-08 (στο -7 από Ατλέτικο και το -5 από τη Ρεάλ).