«Αντίο ζωή» για την Εθνική στον όμιλο με Ιταλία, Βοσνία και Φινλανδία

Σε όμιλο με Ιταλία, Βοσνία, ακόμη και Φινλανδία η σημερινή Εθνική Ελλάδος δύσκολα μπορεί να έχει τύχη να προκριθεί στην τελική φάση του EURO 2020. Όταν κάνεις ντέρμπι τα παιχνίδια με την Εσθονία και τελικά βρίσκεσαι να χάνεις από τέτοιου επιπέδου ομάδες (όπως έγινε στο Nations League) δεν μπορεί να έχεις ελπίδες ότι θα πετάξεις έξω από την τελική φάση ομάδες όπως η Ιταλία και η Βοσνία, αλλά ακόμη και η Φινλανδία.

Φυσικά, η Εθνική δεν είναι χαμένη από χέρι.

Όμως για να διεκδικήσει μία απ΄ό τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου της (στον οποίο μετέχουν επίσης η Αρμενία και το Λιχτενστάιν) θα πρέπει να κάνει υπέρβαση, ενώ ο μοναδικός εφικτός στόχος είναι να παλέψει με την Φινλανδία για την τρίτη θέση (η οποία δεν δίνει πρόκριση) και να βάλει από κάτω την Αρμενία και το Λιχτενστάιν.

Αναλυτικά οι όμιλοι των προκριματικών του EURO 2020 από τους οποίους προκρίνονται οι δύο πρ΄ώτοι , ενώ άλλες τέσσερις ομάδες θα προκύψουν από τo Nations League.

1ος όμιλος: Αγγλία,Τσεχία,Βουλγαρία,Μαυροβούνιο,Κόσοβο

2ος όμιλος: Πορτογαλία,Ουκρανία,Σερβία,Λιθουανία,Λουξεμβούργο

3ος όμιλος: Ολλανδία,Γερμανία,Β. Ιρλανδία,Εσθονία,Λευκορωσία

4ος όμιλος: Ελβετία,Δανία,Ιρλανδία,Γεωργία,Γιβραλτάρ

5ος όμιλος:Κροατία,Ουαλία,Σλοβακία,Ουγγαρία,Αζερμπαϊτζάν

6ος όμιλος:Ισπανία,Σουηδία,Νορβηγία,Ρουμανία,Νησιά Φερόε,Μάλτα

7ος όμιλος:Πολωνία,Αυστρία,Ισραήλ,Σλοβενία,ΠΓΔΜ,Λετονία

8ος όμιλος: Γαλλία,Ισλανδία,Τουρκία,Αλβανία,Μολδαβία,Ανδόρα

9ος όμιλος: Βέλγιο,Ρωσία,Σκωτία,Κύπρος,Καζακστάν,Σαν Μαρίνο

10ος όμιλος:Ιταλία,Βοσνία,Φινλανδία,Ελλάδα,Αρμενία, Λιχτενστάιν

Το πρόγραμμα των προκριματικών: 
1η αγωνιστική: 21–23 Μαρτίου 2019
2η αγωνιστική: 24–26 Μαρτίου 2019
3η αγωνιστική: 7–8 Ιουνίου 2019
4η αγωνιστική: 0-111 Ιουνίου 2019
5η αγωνιστική: 5–7 Σεπτεμβρίου 2019
6η αγωνιστική: 8–10 Σεπτεμβρίου 2019
7η αγωνιστική: 10–12 Οκτωβρίου 2019
8η αγωνιστική: 13–15 Οκτωβρίου 2019
9η αγωνιστική: 14–16 Νοεμβρίου 2019
10η αγωνιστική: 17–19 Νοεμβρίου 2019

Η τελική φάση θα γίνει σε δώδεκα ευρωπαϊκές πόλεις.Οι αγώνες θα γίνουν στο Λονδίνο, στο Άμστερνταμ, στο Μπακού, στο Μπιλμπάο, στο Βουκουρέστι, στη Βουδαπέστη, στην Κοπεγχάγη, στη Γλασκώβη, στο Μόναχο, στη Ρώμη και στην Αγία Πετρούπολη.

Η Εθνική Ελλάδος ήταν στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας.

ΠΡΩΤΟ ΓΚΡΟΥΠ

Ελβετία, Ολλανδία, Πορτογαλία, Αγγλία, Βέλγιο, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Κροατία, Πολωνία.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΡΟΥΠ

Γερμανία, Ισλανδία, Βοσνία, Ουκρανία, Δανία, Σουηδία, Ρωσία, Αυστρία, Ουαλία, Τσεχία.

ΤΡΙΤΟ ΓΚΡΟΥΠ

Σλοβακία, Τουρκία, Ιρλανδία, Β. Ιρλανδία, Σκωτία, Νορβηγία, Σερβία, Φινλανδία, Βουλγαρία, Ισραήλ.

ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΚΡΟΥΠ

Ουγγαρία, Ρουμανία, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κύπρος, Εσθονία, Σλοβενία, Λιθουανία, Γεωργία,Ελλάδα.

ΠΕΜΠΤΟ ΓΚΡΟΥΠ

ΠΓΔΜ, Κόσοβο, Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Καζακστάν, Μολδαβία, Γιβραλτάρ, Νησιά Φερόε.

ΕΚΤΟ ΓΚΡΟΥΠ

Λετονία, Λιχτενστάιν, Ανδόρα, Μάλτα, Σαν Μαρίνο.

Την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία εκπροσώπησαν ο πρόεδρος της Ευάγγελος Γραμμένος, ο εκτελεστικός γραμματέας Αλέξης Δέδες, ο τεχνικός διευθυντής των Εθνικών Ομάδων Άγγελος Μπασινάς και ο ομοσπονδιακός προπονητής Άγγελος Αναστασιάδης.

 

 

 

Διαβάστε επίσης