Απίστευτη ανατροπή και πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το θαύμα ανατρέποντας το εις βάρος του 1-2 στην Κύπρο από την Καραμπάκ και με το 0-2 στο Αζερμπαϊτζάν πανηγύρισε την πρόκριση στα Play Off του Champions League, όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άγιαξ.

Οι Κύπριοι ταξίδεψαν στο Αζερμπαϊτζάν, προκειμένου να φέρουν εις πέρας μια πολύ δύσκολη αποστολή μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα με την Καραμπάκ στην Κύπρο.

O Tόμας Ντε Βισέντι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 34ο λεπτό έδωσε το έναυσμα για την επική ανατροπή του ΑΠΟΕΛ, με τον Ούρος Μάτιτς στο 68ο λεπτό να σημειώνει το τελικό 0-2, στέλνοντας τον ΑΠΟΕΛ στα Play Off των προκριματικών του Champions League, όπου θα περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με τον Άγιαξ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Αζέροι πίεσαν, ωστόσο, δεν βρήκαν το ένα γκολ που χρειάζονταν για να στείλουν το ματς στην παράταση, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης να βρίσκει τους παίκτες της κυπριακής ομάδας να πανηγυρίζουν έξαλλα.