Απίστευτος Άλισον έδωσε με κεφαλιά τη νίκη 2-1 στη Λίβερπουλ επί της Γουέστ Μπρομ

Η Λίβερπουλ ήταν κοντά σε τεράστια γκέλα με την υποβιβασμένη Γουέστ Μπρομ στο «Χόθορνς», αλλά ο Άλισον ανέβηκε για το κόρνερ στο 95′ και με απίθανη κεφαλιά έκανε το 1-2! Ο Βραζιλιάνος έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας που σκοράρει για τους «κόκκινους» από την ίδρυσή τους, το μακρινό 1892!

Έτσι η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παραμένει ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης στο Champions League και ελπίζει πως δεν θα στραβοπατήσει πουθενά αλλού στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Με αυτόν τον απίστευτο τρόπο, οι «κόκκινοι» πέτυχαν το πιο σημαντικό «τρίποντό» τους στη σεζόν, καθώς, πλέον, με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε στην Premier League, έφτασαν τους 63 βαθμούς στην 5η θέση, με την 4η Τσέλσι να έχει 64 και την 3η Λέστερ 66! Την επόμενη αγωνιστική, ωστόσο, η Τσέλσι υποδέχεται τη Λέστερ, με τη Λίβερπουλ να πηγαίνει στην Μπέρνλι και την τελευταία αγωνιστική έχουμε Λίβερπουλ-Κρίσταλ Πάλας, Άστον Βίλα-Τσέλσι και Λέστερ-Τότεναμ! Όπως γίνεται αντιληπτό, οι «αλεπούδες» έχουν το πιο δύσκολο πρόγραμμα και τα πάντα σε ό,τι έχει να κάνει με τις δύο θέσεις για το Champions League είναι… ορθάνοιχτα!

Στα του ματς, η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ… ξανά, αλλά κατάφερε για πρώτη φορά φέτος να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο Ρόμπσον-Κανού έφυγε στην πλάτη της άμυνας στο 15′ και πλάσαρε σωστά για το 1-0 των ”baggies”, για να ισοφαρίσει με ωραίο αριστερό σουτ ο Μοχάμεντ Σαλάχ από ασίστ του Μανέ στο 33′.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος για τη Λίβερπουλ, το γκολ, ωστόσο, δεν ερχόταν. Ο Φιρμίνο είχε δοκάρι με την έναρξη του β’ 45λέπτου, ο Μανέ σκόραρε, αλλά δεν μέτρησε ποτέ για οφσάιντ και ο Σαμ Άλαρνταϊς έδωσε εντολή στους παίκτες του να τα δώσουν όλα στην άμυνα, προκειμένου να πάρουν κάτι καλό για την… τιμή των όπλων.

Οι «κόκκινοι» στο τελευταίο 10λεπτο πίεσαν… αφόρητα, χάνοντας μεγάλες ευκαιρία, αλλά τη λύση την έδωσε, τελικά, ο Άλισον, που ανέβηκε στην απέναντι περιοχή, πήρε μια υπέροχη κεφαλιά και έγινε ήρωας.

Alisson Becker Goals | West Brom vs Liverpool 1-2 Extended Highlights & Goals 2021 – YouTube