Απίστευτος Αντετοκούνμπο έστειλε τους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής (video)

Με οδηγό τον εκπληκτικό Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν με 115-111 στην παράταση από το Μπρούκλιν και αποκλείοντας με 4-3 τους Νετς προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολής μετά από δύο χρόνια.

Ο Greek Freak έκανε μυθικό ματς με 40 πόντους (8/14 βολές, 13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη σε 50 λεπτά (!) έχοντας να αντιμετωπίσει και το… κοινό που μετρούσε ειρωνικά όταν βρισκόταν στις βολές. Καθοριστικός ο Κρις Μίντλετον με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ 19 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Μπρουκ Λόπεζ, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να συνεισφέρει 13 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Συγκινητικός ο Κέβιν Ντουράντ, σταμάτησε στους 48 πόντους (17/36 σουτ), αλλά αποκαμωμένος και χωρίς να ξεκουραστεί ούτε δευτερόλεπτο αστόχησε στα δύο τελευταία σουτ των Νετς, παρότι ο ίδιος είχε στείλει το ματς στην παράταση με σουτ στο 1’’. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 22 αλλά με 5/17 σουτ και έλειψε πολύ ο τραυματίας Κάιρι Ίρβινγκ.

Πλέον οι Μπακς αναμένουν τον αντίπαλό τους από το Game 7 ανάμεσα σε Σίξερς και Χοκς. Θα έχουν μειονέκτημα έδρας αν περάσουν οι πρώτοι και πλεονέκτημα αν περάσουν οι δεύτεροι.

Το καλό ξεκίνημα των Μπακς (0-6) γρήγορα βρήκε απάντηση από τους γηπεδούχους που απάντησαν με ένα 11-0 (11-6). Ο Γιάννης με 10 πόντους και απόλυτη ευστοχία οδήγησε την ομάδα του μπροστά (20-23), όμως ο Ντουράντ πήρε μπρος και με διαδοχικά τρίποντα οι Νετς έφτασαν στο +9, 34-25. Το Μιλγουόκι πλησίασε γρήγορα (40-38), όμως ο ασταμάτητος KD με τη βοήθεια και του Χάρντεν βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε διψήφια διαφορά, 53-43.

Το καλό φινάλε του Αντετοκούνμπο στο ημίχρονο μάζεψε την απόσταση και τα «ελάφια» στα μισά της τρίτης περιόδου πέρασαν μπροστά με πέντε, 60-65, χάρη στη δράση του Greek Freak αλλά και το τρίτο τρίποντο του Τάκερ. Φτάνοντας γρήγορα στο bonus των βολών το Μπρούκλιν ανέτρεψε τα δεδομένα υπέρ του, 79-74, αλλά οι Μπακς αντέδρασαν σωστά και έκλεισαν το δωδεκάλεπτο με προβάδισμα, 81-82.

Οι Νετς με γκολ-φάουλ του Ντουράντ έφτασαν στο 96-91 και μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο στο 101-96 με τρίποντο του Χάρντεν με ταμπλό. O άστοχος μέχρι τότε Χόλιντεϊ πέτυχε διαδοχικά μεγάλα σουτ και οι Μπακς μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο προηγήθηκαν με τρεις, 103-106. Ο Μίντλετον με κλέψιμο στον Ντουράντ και 2/2 βολές οδήγησε τα «ελάφια» στο +4, 105-109, με 65’’ να απομένουν. Ο Ντουράντ απάντησε γρήγορα (107-109), οι Μπακς είχαν άστοχο τρίποντο με τον Μίντλετον και η μπάλα έμεινε στα χέρια του Λόπεζ αφήνοντας 6’’ στο Μπρούκλιν. Ο KD με πολύ δύσκολο σουτ πατώντας τη γραμμή του τριπόντου ισοφάρισε 109-109 στο 1’’ και οι Μπακς πρόλαβαν μόνο ένα σουτ απελπισίας που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Η νευρικότητα ήταν έκδηλη εκατέρωθεν στο έξτρα πεντάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με τον Μπράουν και το σκορ να «κολλάει» στο 111-109 μέχρι να ισοφαρίσει στο 1:11 ο Γιάννης, ενώ Τάκερ και Γκρίφιν αποβλήθηκαν με έκτο φάουλ. Ο Μίντλετον στα 40,1’’ έβαλε μπροστά τους Μπακς (111-113) και ο Ντουράντ έχασε δύο διαδοχικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, με το τελευταίο σουτ να είναι air ball! O Λόπεζ με δύο βολές στα 0,3” απλώς διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έγραψε τον επίλογο στη μεγάλη πρόκριση των Μπακς.

Δωδεκάλεπτα: 28-25, 53-47, 82-81, 109-109, (πρτ.) 111-115