Από την άσπρη βούλα στους «8» η Αγγλία (video)

Η Αγγλία από την άσπρη βούλα βρέθηκε στους «8» του Mundial 2018. Νίκησε, στο «Spartak Stadium» της Μόσχας, στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι την Κολομβία με 4-3 (κ.α. 1-1) και έδωσε ραντεβού με τη Σουηδία (7/7) σε μια «μονομαχία» με έπαθλο το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

«Τα τρία λιοντάρια» είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς ουσία. Στην αντίπερα όχθη οι «καφετέρος» δεν έδειχναν ότι μπορούν να απειλήσουν την τυπικά φιλοξενούμενη. Με συνέπεια ελάχιστες φάσεις και θέαμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Άγγλοι μπήκαν σε «θέση οδηγού» αρκετά νωρίς.

Ο Κάρλος Σάντσες κράτησε και γκρέμισε τον Χάρι Κέιν μέσα στην περιοχή -μπροστά στον διαιτητή- και ο Αμερικανός, Μαρκ Γκάιγκερ, καταλόγισε το πέναλτι. Ο 25χρονος διεθνής επιθετικός της Τότεναμ δεν έχασε την ευκαιρία και εκτός από το «άνοιγμα» του σκορ πανηγύρισε δύο ατομικά επιτεύγματα. Το 6ο γκολ στη διοργάνωση και το γεγονός πως έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε έξι συνεχόμενα παιχνίδια με την εθνική, μετά από 79 χρόνια (Τόμι Λότον, 1939).

Αξιοσημείωτο είναι ένα γεγονός που έγινε λίγο πριν την εκτέλεση. Ενώ οι συμπαίκτες του είχαν περικυκλώσει τον διαιτητή και διαμαρτύρονταν, ο Μοχίκα έσκαψε το σημείο που βρίσκεται η άσπρη βούλα αλλά χωρίς να καταφέρει το σκοπό του. Δηλαδή να επηρεαστεί και να αστοχήσει ο Κέιν.

Στη συνέχεια «τα τρία λιοντάρια» προσπάθησαν να «κλειδώσουν» τη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν. Όσο ο χρόνος λιγόστευε, τόσο οπισθοχωρούσαν με προφανή επιδίωξη να διαφυλάξουν τα κεκτημένα. Η Κολομβία επισκεπτόταν όλο και περισσότερο την περιοχή τους. Και αφού απείλησε κάνα δύο φορές, στο 90’+3′ ισοφάρισε, με κεφαλιά του Γέρι Μίνα. Ο σκόρερ έδωσε το «φιλί ζωής» στην ομάδα του και ταυτόχρονα πανηγύρισε το τρίτο συνεχόμενο γκολ του στο τουρνουά της Ρωσίας και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο. Έτσι, έγινε ο πρώτος αμυντικός, από το 1966, που πετυχαίνει τρία γκολ με κεφαλιές σε ένα Μουντιάλ.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και το «εισιτήριο» απέκτησε κάτοχο στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Αγγλία κλήθηκε να σπάσει μια δυσμενέστατη παράδοση, αφού ποτέ δεν είχε βγει νικήτρια από τη «ρώσικη ρουλέτα» (1990, 1998, 2006). Απόψε το έκανε. Επικράτησε με 4-3 της Κολομβίας, έστειλε τους Λατινοαμερικάνους να μαζέψουν τις βαλίτσες τους και αυτή προκρίθηκε στους «8».