Από το 2014 ο Ολυμπιακός έχει… proficiency στα αγγλικά!

Ο Ολυμπιακός, που αντιμετωπίζει απόψε την Μάντσεστερ Σίτι στο τρίτο ματς των ομίλων του Champions Leqague, μιλάει πολύ καλά… αγγλικά τα τελευταία χρόνια, μέχρι επιπέδου… proficiency!

Μέχρι το 2014 και τον αγώνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0 στο «Όλντ Τράφορντ», οι «ερυθρόλευκοι» έφευγαν με κατεβασμένο το κεφάλι από το Νησί. Είχαν συμπληρώσει 12 σερί ήττες με γκολ 37-3!

Από την περίοδο 2015-16 τα πράγματα άλλαξαν κι ο Ολυμπιακός έφερε σε μια ισορροπία τα αποτελέσματά του κι οι καλύτερες μέρες ήρθαν από εάν βράδι στο «Έμιρεϊτς» του Λονδίνου, όταν νίκησε 3-2 την Άρσεναλ.

Μετά από τρία χρόνια, στο ξεκίνημα του Μαρτίνς, ο Ολυμπιακός πήγε στην Μπέρνλι έχοντας το 3-1 του πρώτου ματς στις βαλίτσες του. Έφερε 1-1 και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League.

Την περασμένη σεζόν ο Ολυμπιακός έπαιξε τρεις φορές στην Αγγλία.

Κόντρα στην Τότεναμ προηγήθηκε 2-0 με κάτι… «χορευτικά» του Μεριά, έχασε 4-2. Την επόμενη φορά κέρδισε 2-1 την Άρσεναλ στο ‘Έμιρεϊτς» με γκολ του Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις και την τελευταία φoρά αντιμετώπισε την Γουλβς, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με το ανόητο πέναλτι του Αλέν και αποκλείστηκε με την ήττα 1-0 στο «Καραϊσκάκης».