Aπό το Μάντσεστερ το μεγαλύτερο δώρο στην Λίβερπουλ (video)

Η Γιουνάιτεντ πήρε το ντέρμπι του Μάντσεστερ (1-2), άφησε τη Σίτι στο -14 από την κορυφή και έκανε το μεγαλύτερο δώρο τίτλου στη μεγαλύτερη αντίπαλό της, την Λίβερπουλ.

Η ομάδα του Σόλσκιερ κυριάρχησε απόλυτα σε αυτό το διάστημα, πέτυχε δύο γκολ σε έξι λεπτά, είχε δοκάρι με τον Ράσφορντ στο 26΄ και άντεξε στην αντεπίθεση των «μπλε» στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με πέναλτι του Ράσφορντ στο 23΄, παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Μπερνάρντο Σίλβα επί του σκόρερ και διπλασίασε στο 29΄ με τον Μαρσιάλ. Το συγκρότημα του Γκουαρντιόλα πίεσε κι έχασε ευκαιρίες στην επανάληψη, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν απλώς να μειώσει με τον Οταμέντι πέντε λεπτά πριν τα 90΄.

Στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, πάντως, καταγράφηκε μια κακή στιγμή, όταν οπαδοί της γηπεδούχου πέταξαν αντικείμενα, μπουκάλι και αναπτήρες προς τον Φρεντ, με αποτέλεσμα ο Άντονι Τέιλορ να διακόψει προσωρινά τον αγώνα.

«Δεν είναι ρεαλιστικό να σκεφτόμαστε ότι μπορούμε να φτάσουμε την Λίβερπουλ. Θα πρέπει όμως να συνεχίσουμε και να σκεφτόμαστε το επόμενο ματς. Οφείλουμε να προχωρήσουμε. Προφανώς είναι πολύ δύσκολο το έργο μας, καθώς η Λίβερπουλ έχει 15 νίκες σε 16 ματς και εμείς χάνουμε συνεχώς βαθμούς. Όμως είναι καθήκον μας να συνεχίσουμε την προσπάθεια», παραδέχτηκε ο προπονητής των «πολιτών», Πεπ Γκουαρντιόλα.