Αποχώρησε ο Ολυμπιακός Β΄ από το γήπεδο στο ημίχρονο του αγώνα με την Καλλιθέα

Πήρε την ομάδα και… έφυγε ο Ολυμπιακός Β’! Οι «ερυθρόλευκοι» αποχώρησαν στο ημίχρονο από το γήπεδο της Καλλιθέας και την αναμέτρηση με την ομώνυμη ομάδα σε ένδειξη διαμαρτυρίας!

Από τον Ολυμπιακό εκφράζονται φρικτά παράπονα για τη διαιτησία, αφενός για το πρώτο τέρμα της Καλλιθέας, καθώς θεωρούν πως υπάρχει οφσάιντ, και αφετέρου για το ακυρωθέν γκολ (αυτογκόλ του Ευαγγέλου) λίγο πριν τη λήξη του α’ 45λέπτου.

Πιο συγκεκριμένα αναφορικά με τη δεύτερη φάση, η ομάδα του Γιάννη Οκκά έφτασε στην ισοφάριση (2-2), αλλά το γκολ ακυρώθηκε για… χέρι παίκτη του Ολυμπιακού Β’. Το χέρι, ωστόσο, το έχει κάνει ο αμυντικός της Καλλιθέας, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα! Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά ο διαιτητής Παπακωνσταντίνου δεν άλλαξε την απόφασή του. VAR στη δεύτερη κατηγορία δεν υπάρχει.

Μετά από τα παραπάνω και ενώ, πρόσφατα ο Ολυμπιακός είχε απειλήσει με αποχώρηση από το πρωτάθλημα της Super League 2, πάρθηκε η απόφαση στα αποδυτήρια του «Ελ Πάσο» να μη βγει η Β’ ομάδα για το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Καλλιθέα και να φύγει από το γήπεδο, με το σκορ στο 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Βάσει του άρθρου 21 του ΚΑΠ, αυτό θα είναι και το τελικό σκορ (και όχι 3-0), αφού ο Ολυμπιακός Β’ αποχώρησε με την Καλλιθέα να προηγείται, ενώ προβλέπονται ακόμα: Αφαίρεση πέντε βαθμών από το τωρινό, αλλά και το επόμενο πρωτάθλημα, όπως επίσης και πρόστιμο από 20 έως 200 χιλιάδες ευρώ.