Αποκλείστηκε η Μακάμπι του Γιώργου Δώνη που αποβλήθηκε στην Αυστρία

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη πάλεψε στην Αυστρία, όμως γνώρισε και δεύτερη ήττα από την Σάλτσμπουργκ (3-1) και αποχαιρέτισε το όνειρο των ομίλων.

Οι Ισραηλινοί έπρεπε να κάνουν την υπέρβαση μετά την ήττα στο Τελ Αβίβ(1-2). Οι Αυστριακοί τελείωσαν το όνειρο παίρνοντας τελικά το ΄χρυσό’ εισιτήριο με δύο νίκες, ενώ ο Ελληνας τεχνικός αποβλήθηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Υστερα από τραγικό λάθος στην προσπάθεια για ανάπτυξη από την άμυνα ο Ντάκα στο 16’ με δυνατό αριστερό έκανε το 1-0 για τους Αυστριακούς, όμως η Μακάμπι ισοφάρισε στο 30’ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής από τον Καρζάεβ. Δυστυχώς για το σύνολο του Ελληνα τεχνικού, το 1-1 δεν έμεινε ως το σκορ του πρώτου μέρους, αφού στις καθυστερήσεις ο Μπαλτάκσα έκανε πέναλτι, κάτι το οποίο προκάλεσε την έντονη αντίδραση του Δώνη, ο οποίος αποβλήθηκε. Ο Σόμποζλαϊ στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου βρήκε στόχο από τη βούλα για το 2-1. Στην επανάληψη, η Μακάμπι χρειαζόταν δύο γκολ, όμως ο Ντάκα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του στο 68’ με δυνατή κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.