Αποκλείστηκε η Ομόνοια με δεύτερη ήττα από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Η Ομόνοια δεν μπόρεσε να αποφύγει την εντός έδρας ήττα 1-0 από την πιο έτοιμη και σαφώς πιο ποιοτική Ντιναμό Ζάγκρεμπ στη Λευκωσία και το «ΓΣΠ», και σε συνδυασμό με την ήττα 2-0 στο πρώτο ματς στην Κροατία, αποχαιρέτησε το Champions League από τον δεύτερο προκριματικό γύρο.

Οι Κύπριοι ήλεγξαν τον ρυθμό, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Λιβάκοβιτς. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Μέναλο με κεφαλιά στο 78ο λεπτό.

Η Ομόνοια θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι στα προκριματικά του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Φλόρα Ταλίν, η οποία ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τη Λέγκια Βαρσοβίας με 1-0 στην Εσθονία (2-1 το πρώτο ματς υπέρ των Πολωνών).

Από την άλλη, η Ντιναμό θα βρει στον δρόμο της τη Λέγκια.

Την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης πήρε η Μάλμε, φεύγοντας με το 2-2 από τη Φινλανδία και την έδρα της Ελσίνκι, έχοντας προίκα το υπέρ της 2-1 από τη Σουηδία.

Οι Φινλανδοί θα αντιμετωπίσουν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League τον ηττημένο του ζευγαριού Ολυμπιακός-Νέφτσι Μπακού, με τη Μάλμε να διασταυρώνεται με τη Ρέιντζερς στη συνέχεια του Champions League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά του στόπερ Τέχνο. Η χαρά τους όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού οι Σουηδοί έφεραν το ματς στα ίσα εννέα λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή Κρίστιανσεν. Στο 76′, ο Μπιρμάντσεβιτς έκανε το 1-2, με την Ελσίνκι να ισοφαρίζει στο 78′ με τον Ρίσκι.