Αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ από το BCL μετά την ήττα 82-63 από τη Ρίτας

Ένα ημίχρονο άντεξε στο Βίλνιους ο ΠΑΟΚ γνωρίζοντας την ήττα (82-63) από τη Ρίτας.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος, όμως τελικά ηττήθηκαν, αποχαιρετώντας το BCL με συνολικό σκορ 1-2 στα ματς με τους Λιθουανούς, που θα συνεχίσουν στους «16».

Ο ΠΑΟΚ παρόλο που ήταν πολύ άστοχος ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι την ανάπαυλα (41-37), δεν κατάφερε όμως ποτέ να βρει σταθερές επιθετικές λύσεις και τελικά υποκλίθηκε στην ανώτερη λιθουανική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν πολύ άστοχη (24/63 εντός πεδιάς) και πήρε πράγματα επιθετικά μόνο από τον Τζέιλεν Ράιλι. Ο Αμερικανός έκανε μεγάλο ματς με 21 πόντους, όμως ήταν απελπιστικά μόνος όσον αφορά το σκοράρισμα. Καθώς οι Φράνκε (8π.) και Χαντς (5π.) έμειναν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Για τους Λιθουανούς, τη ζημιά έκανε και πάλι ο Μάρκους Φόστερ, που πέτυχε 19 πόντους και καθοδήγησε το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ καλό ματς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ έκανε ο Μαρτίνας Εχόντας, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Έλβαρ Φρίντρικσον.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63