Αποθεώθηκε στο Άμστερνταμ ο σιδερένιος ο Κρίστιαν Έρικσεν, είχε γκολάρα και δοκάρι με την Δανία στο 4-2 από την Ολλανδία (video)

Παρατεταμένο το χειροκρότημα του κόσμου και του Λουίς Φαν Γκάαλ

Ο Κρίστιαν Έρικσεν επέστρεψε και στην εθνική ομάδα της Δανίας, πέτυχε φοβερό γκολ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και είχε  και τρομερό σουτ στο δοκάρι! Αποθεώθηκε στο φιλικό Ολλανδίας – Δανίας 4-2 στο Άμστερνταμ.

Ο Δανός, στην επιστροφή του στην εθνική ομάδα, στην πρώτη του φορά μετά το συνταρακτικό περιστατικό που είχε το περασμένο καλοκαίρι όταν και έπεσε αναίσθητος στον αγωνιστικό χώρο στο ματς με την Φινλανδία στο Euro 2021 και σώθηκε από τις τιτάνιες προσπάθειες των γιατρών, είναι και πάλι δυνατός και σκοράρει κιόλας.

Πέρα από το γεγονός αυτό, οι Ολλανδοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τους με τους Δανούς κάτι που αποδεικνύεται και από το τελικό 4-2. Η Δανία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 20 λεπτο με τον Βεστεργκααρντ το τέρμα του Μπεργκβάιν στο 16ο, αλλά από το σημείο αυτό οι γηπεδούχοι ξέφυγαν. Στο 29ο λεπτό ο Ακε έκανε το 2-1, ο Ντεπάι το 3-1 στο 38ο λεπτό, με τον Έρικσεν να σκοράρει και να μειώνει σε 4-2 στο 48ο λεπτο. Το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο Μπεργκβάιν στο 71ο λεπτο. Στο 74ο λεπτο ο Έρικσεν είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.