Αποβλήθηκε ο Αμπέντ!

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Νιούκαστλ που επικράτησε 3-2 της Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας, με τον Αμπέντ να αποβάλλεται.

Μεγάλη πρόκριση πανηγύρισε η Νιούκαστλ απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας επικρατώντας 3-2. Ο Γκέιλι στο 25’ με εύστοχο πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους Λονδρέζους, με τον Ριβιέρ να ισοφαρίζει στο 36’. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 48’ με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι όμως, δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Κακάι. Στο 100’ του αγώνα, ο πρώην ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού, Μεντί Αμπέιντ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Κάτι που δεν στοίχισε στην ομάδα του, η οποία στο 112’ έκανε το υπέρ της 3-2 παίρνοντας την πρόκριση με γκολ του Ντάμετ.