Αποβλήθηκε ο γκολκίπερ του ΟΦΗ στο 25΄ και ο ΠΑΟΚ νίκησε 0-3 στο Ηράκλειο

Η αποβολή του τερματοφύλακα Βάτερμαν στο 25΄, ήταν το «κλειδί» για τον περίπατο του ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο και το 3-0 επί του ΟΦΗ. Τζόλης, Βαρέλα και Κρμέντσικ (είχε και δοκάρι) τα γκολ της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία στο δεύτερο ημίχρονο. Στα δύο πρώτα γκολ ο Αυστριακός Μουργκ προσέφερε ασίστ… πάρε βάλε στους συμπαίκτες του.

Οι Κρητικοί που κατέβηκαν με πολλές απουσίες, παίζοντας με παίκτη λιγότερο δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να κοιτάξουν στα μάτια τους αντιπάλους τους μένοντας στους 19 βαθμούς και έχασαν σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν να μπουν στα playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι  μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πλησίασαν στο γκολ μόλις στο 4′. Ο Μουργκ γύρισε στον Ουάρντα που έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Βάτερμαν να διώξει εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα ο Κρμέτσικ έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 19′ είχαμε την μεγαλύτερη φάση του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος. Ο Κρμέτσικ μετά την σέντρα του Μουργκ κατάφερε να κάνει με εξαιρετική κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Βάτερμαν, ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Τρία λεπτά αργότερα είχαμε την φάση που έκρινε το ματς. Ο Βάτερμαν ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Τζόλη και ο Παπαπέτρου αρχικά έδειξε κίτρινη στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Στην συνέχεια και μετά από υπόδειξη του VAR απέβαλλε με απευθείας κόκκινη τον Βάτερμαν με τους Κρητικούς να παίζουν από το 30′ (σε εκείνο το λεπτό άρχισε και πάλι ο αγώνας) με παίκτη λιγότερο.

Το αρνητικό για τον «Δικέφαλο» μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ήταν ότι ενώ μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις, ο Κρμέντσικ ήταν… φλύαρος στην αντίπαλη εστία χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες (38’, 44’), με τον κίνδυνο να γίνει ο μοιραίος να ήταν βάσιμος έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο.

Αποδείχθηκε ότι για τον ΠΑΟΚ, με τη μορφή που είχε πάρει το ματς, ήταν απλά θέμα χρόνου το γκολ. Μόλις στο 48’ από σέντρα του Μουργκ με το αριστερό, πετάχτηκε με θράσος ο Τζόλης και με προβολή έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» και πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί έγινε και το 2-0, με σκόρερ τον Βαρέλα που είπε κι αυτός «ευχαριστώ» στον Μουργκ για την ασίστ. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ήταν μια απλή τυπική διαδικασία και κυρίως μια προσπάθεια των παικτών του ΠΑΟΚ να τροφοδοτήσουν τον Κρμέντσικ, ώστε να βάλει κι εκείνος γκολ, με τον στόχο να επιτυγχάνεται. Στο 67’ ο Τζόλης αυτή τη φορά έδωσε την ασίστ, με τον Κρμέντσικ να εκμεταλλεύεται ακόμα μία τραγική αντίδραση του Σελίμοβιτς και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ακριβοδίκαιος ο διεθνής ρέφερι Τάσος Παπαπέτρου
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν – Ουές, Βούρος (77’ Σολίς), Σελίμοβιτς, Λυμπεράκης (30’ Σωτηρίου), Κοροβέσης (78’ Σουρνάκης) – Βαφέας, Στάικος, Νέιρα – Στάρτζεον (68’ Γρίβας), Σαρδινέρο (68’ Γιαννούλης)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς – Βιεϊρίνια (77’ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα – Τσιγγάρας, Σβαμπ (77’ Ντόουγκλας Αουγκούστο) – Τζόλης, Ουάρντα (83’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (69’ Λάμπρου) – Κρμέντσικ (76’ Σφιντέρσκι)