Άρεσε η ΑΕΚ του Μιλόγεβιτς 1-3 την Φίτεσε στην Ολλανδία

Δείγμα θετικό για την ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο. Η Ένωση είχε καλή εικόνα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά κι επικράτησε 3-1 της Φίτεσε.

Ο Μπακάκης ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο γκολ της νέας σεζόν για τους «κιτρινόμαυρους». Σκόρερ χρίστηκαν ακόμη οι Αλμπάνης και Μαχαίρας. Την εστία της Ένωσης υπερασπίστηκε ο Στάνκοβιτς, που έδειξε καλά στοιχεία.

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, έδωσε όπως αναμενόταν τα γάντια του βασικού τερματοφύλακα στον Στάνκοβιτς. Δεξί μπακ ήταν ο Μπακάκης, αριστερό ο Μιτάι και στόπερ οι Λάτσι, Νεντελτσεάρου. Στα χαφ οι Σάκχοφ, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, με τους Αλμπάνη, Μάνταλο στις πτέρυγες να πλαισιώνουν τον Ανσαριφάρντ στην επίθεση.

Η Φίτεσε πίεζε ψηλά αλλά η ΑΕΚ έδειχνε διάθεση στο χορτάρι, προσπαθούσε να κυκλοφορήσει με ηρεμία την μπάλα και να πιέσει σχετικά ψηλά τους αντιπάλους, ώστε να τους υποχρεώσει σε αρκετές βαθιές μπαλιές. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έβγαζε ηρεμία και σιγουριά στο τέταρτο, ενώ δεν είχε κινδυνεύσει στα μετόπισθεν.

Όσο περνούσε η ώρα οι «κιτρινόμαυροι» άρχιζαν να ανεβάζουν στροφές, με τον Μιχάλη Μπακάκη στο 17ο λεπτό με σουτ στην κίνηση να ανοίγει το σκορ. Από το γκολ και έπειτα η ΑΕΚ πίεζε, δημιουργούσε φάσεις και απειλούσε την εστία του Χούβεν.

Στο 36ο λεπτό ο Όροζ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά, βρίσκοντας και τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ σε κακή θέση και έφερε το ματς στα ίσα. Ουσιαστικά ήταν η πρώτη ευκαιρία των Ολλανδών που μετουσιώθηκε σε γκολ. Ωστόσο η Ένωση έβγαλε αντίδραση ένα λεπτό αργότερα με τον Γαλανόπουλο να βρίσκει τον Μάνταλο, εκείνος να γυρίζει στον Αλμπάνη που με τακουνάκι έκανε το 1-2.

Η Φίτεσε στη συνέχεια απείλησε, αλλά ο Στάνκοβιτς αντέδρασε και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να δείχνει καλή εικόνα απέναντι σε ομάδα που τερμάτισε 4η στην Ολλανδία και θα συμμετάσχει στο Conference League της νέας σεζόν.

Στο β’ ημίχρονο ο Μιλόγεβιτς αντικατέστησε τον Ανσαριφάρντ με τον Τάνκοβιτς στην κορυφή της επίθεσης, ενώ η Φίτεσε έκανε 9 αλλαγές. Η ΑΕΚ συνέχισε την ίδια επιθετικότητα από το ξεκίνημα με Αλμπάνη και Μάνταλο να έχουν καλές στιγμές. Λίγα λεπτά μετά, ο Τσιντώτας μπήκε στο 53’ αντί του Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και εν συνεχεία μπήκε ο Νταντσένκο αντί του σκόρερ Μπακάκη, ο Σαμπανάτζοβιτς αντί του Γαλανόπουλου και ο Κοσίδης στη θέση του Μάνταλου, για να μπει στην κορυφή της επίθεσης, με τον Τάνκοβιτς να περνάει στα φτερά.

Οι πολλές αλλαγές έριξαν τον ρυθμό του αγώνα και προέκυψαν πολλά λάθη, με την Ένωση πάντως να δείχνει ξανά πιο απειλητική. Και αφού έχασε 1-2 καλές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Τάνκοβιτς, στο 84’ ο Κοσίδης έδωσε ασίστ στον Μαχαίρα για το 1-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς (46’ Τσιντώτας), Λάτσι, Νεντελτσεάρου, Μπακάκης (58’ Νταντσένκο), Μιτάι, Σάκχοφ(64’ Ρουκουνάκης), Σιμάνσκι (70’ Ραντόνια), Γαλανόπουλος (58’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (64’ Μαχαίρας), Μάνταλος (58’ Κοσίδης), Ανσαριφάρντ (46’ Τάνκοβιτς)