Αρνητικό ρεκόρ 31 χρόνων για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ο κατήφορος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έχει σταματημό και έχει φέρει την ομάδα του Σόλσκιερ στην 9η θέση της βαθμολογίας, έχοντας απόσταση 22 πόντων από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, ενώ απέχει μόλις +6 από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» κατέγραψαν ένα ακόμα αρνητικό ρεκόρ, αφού οι 18 βαθμοί που έχουν συλλέξει στις 14 πρώτες αγωνιστικές είναι η χειρότερη επίδοσή τους από το 1988-89, όταν και είχαν τερματίσει 11οι στη μεγάλη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Ούτε την Άστον Βίλα! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στο 2-2 κόντρα στους «χωριάτες» και μένει πολύ χαμηλά. Ανέτρεψε την Έβερτον και επικράτησε 2-1 η Λέστερ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν μπόρεσαν να επικρατήσουν ούτε της Άστον Βίλα, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, μένοντας στο 2-2 στο «Ολντ Τράφορντ» και πλέον είναι απλά στην… 9η, κάνοντας αρνητικό συγκομιδής βαθμών για τη δεδομένη χρονική περίοδο, μετά τη σεζόν 1988/89.

Το σκορ άνοιξε με μια «ζωγραφιά» ο Γκρίλις στο 11′, με τον Ντε Χέα να μην έχει κανένα περιθώριο αντίδρασης, αλλά η απάντηση ήρθε στο 42′ όταν ο Ράσφορντ έκανε την κεφαλιά και ο Χίτον άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, αφού η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 64′ με την κεφαλιά του Λίντελοφ, ωστόσο η Βίλα κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα, καθώς στο 66′ ο Μινγκς από φάση διαρκείας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την ίδια ώρα, η Λέστερ πήρε ακόμα μία νίκη ανεβαίνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας, αφού επικράτησε με επεισοδιακό τρόπο της Έβερτον με 2-1. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 23′ με τον Ριτσάρλισον και η αντεπίθεση άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, στο 68′ ο Βάρντι ισοφάρισε, πιστοποιώντας την εξαιρετική του κατάσταση και η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 94′, όταν ο… πεισματάρης, Ιχεανάτσο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, που διατηρεί τις «αλεπούδες» στο -8 από την κορυφή και τη Λίβερπουλ.