Αρνητικό ρεκόρ για την Ισπανία και ήττα 2-3 απ΄ την Αγγλία

Το σπίτι της Ισπανίας έκλεισε η Αγγλία! Με μαγικό πρώτο ημίχρονο, την ανάγκασε να νιώθει… ευχαριστημένη που έχασε μόνο 2-3 και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα εντός από το ματς με την Ελλάδα το 2003.

Η εθνική Ισπανίας έγραψε αρνητική σελίδα στην ιστορία της από το ημίχρονο κιόλας του αγώνα κόντρα στην Αγγλία.

Συγκεκριμένα, τα τρία γκολ που δέχθηκε στο πρώτο 45λεπτο από την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ δεν είναι απλά αρνητικό ρεκόρ για ένα ημίχρονο, αλλά συνολικά για ένα ματς.

Ποτέ άλλοτε στην ιστορία της η «φούρια ρόχα» δεν είχε δεχθεί τρία γκολ στην έδρα της σε επίσημο ματς, κάτι όμως που έχει συμβεί αρκετές φορές σε φιλικές αναμετρήσεις.

Μάλιστα, στα χαρτιά φαίνεται μια ήττα με 0-3 κόντρα στη Σοβιετική Ένωση το πολύ μακρινό 1960, αλλά ήταν μόνο στο χαρτιά, αφού τότε η Ισπανία δεν είχε δεχθεί να κατέβει στα ματς.

Τα «Λιοντάρια» βρυχήθηκαν σε τέτοιο βαθμό που προκάλεσαν ολική κώφωση στην ομάδα του Ενρίκε: οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και μόλις στο 16΄ έκαναν το 0-1 με τον Στέρλινγκ, με τον Ράσφορντ στο 30΄ ν’ ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 0-2.

Πριν καταλάβουν οι γηπεδούχοι τι ακριβώς τους χτύπησε, το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου για τους Άγγλους, με τον Στέρλινγκ και πάλι στο 38΄ να «γράφει» το 0-3. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία των Ισπανών που δέχτηκαν 3 γκολ σ’ επίσημο εντός έδρας ματς.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Ίβηρες ανέβασαν στροφές και χάρη στον- σεληνιασμένο φέτος- Πάκο μείωσαν σε 1-3, ενώ διαμαρτυρήθηκαν (δικαίως, είναι η αλήθεια…) για πέναλτι στο 66΄. Εν τέλει, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τον συνήθη ύποπτο Σέρχιο Ράμος (97΄), που απλά διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Κάπως έτσι, οι Άγγλοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλό τους, πήγαν στους 4 βαθμούς και μείωσαν στους 2 την απόσταση από τους πρωτοπόρους Ισπανούς.

Η Ελβετία συνήλθε άμεσα μετά την ήττα από το Βέλγιο και πέρασε με 2-1 εκτός έδρας το εμπόδιο της Ισλανδίας, ενώ το 3Χ3 έκανε η Βοσνία (2-0 την Βόρεια Ιρλανδία) και κατέκτησε μαθηματικά την πρώτη θέση του Γ΄ ομίλου.