Άρπαξε τους βαθμούς στα Γιάννινα η ΑΕΚ 1-0 τον ΠΑΣ με πέναλτι του Ανσαριφάρντ

Άρπαξε τους βαθμούς στα Γιάννινα η ΑΕΚ, καθώς με γκολ από πέναλτι του Ανσαριφάρντ νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ που πέτυχε δύο γκολ, τα οποία ορθά ακυρώθηκαν με χρήση του VAR.

H Ένωση προηγήθηκε νωρίς με το πέναλτι του Ανσαριφάρντ στο 16ο λεπτό, που υποδείχθηκε σε άτσαλο μαρκάρισμα του Χουτεσιώτη στον Χνιντ μετά την εξέταση του VAR και κατάφερε να κρατήσει με νύχια και με δόντια το γκολ.

Οι Ηπειρώτες, μπορούν να τα βάζουν με την τύχη τους αφού τα γκολ των Παμλίδη (34′) και Ελευθεριάδη (51′) ακυρώθηκαν, σωστά, μέσω του VAR, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Εραμούσπε (49′).

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτιαξε την πρώτη φάση του αγώνα στο 8′, όμως ο Τσιντώτας έβγαλε το κοντινό αλλά αδύναμο πλασέ του Λεό μετά την σύγχυση στην περιοχή του. Άμεση απάντηση της ΑΕΚ, με τους Ανσαριφάρντ, Τάνκοβιτς, Λόπες να συνδυάζονται εξαιρετικά και τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα, την μπάλα να περνάει από όλους και τον Μαχαίρα να πλασάρει πάνω στον Χουτεσιώτη από πλεονεκτική θέση.

Η Ένωση ευτύχησε να πάρει πέναλτι σε μια ανύποπτη φάση. Ήταν το 13ο λεπτό όταν ο προωθημένος Χνιντ έπιασε την κεφαλιά που πέρασε άουτ, με τον Χουτεσιώτη στην έξοδό του να πέφτει πάνω στον Τυνήσιο με δύναμη και άτσαλο τρόπο. Ο Διαμαντόπουλος είδε το VAR, διαπίστωσε πως η μπάλα την ώρα της ανατροπής ήταν εντός αγωνιστικού χώρου και έδειξε την άσπρη βούλα, απ’ όπου ο Ανσαριφάρντ έσπασε την… γκίνια των δύο σερί χαμένων πέναλτι και άνοιξε το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» (0-1).

Ο Μάσιμο Καρέρα είχε αφήσει στην άκρη τις εμμονές του, το 3-5-2 και την αμυντική τακτική, κατέβασε ορθολογικά την ομάδα του και οι «κιτρινόμαυροι» άρεσαν. Ο Μαχαίρας με σουτάρα από τα 25 μέτρα ανάγκασε τον Χουτεσιώτη σε ωραία επέμβαση, με το πρώτο μισάωρο να ανήκει στην ΑΕΚ. Σιγά-σιγά, όμως, ο ΠΑΣ αναθάρρησε, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και άρχισε να βγάζει στο χορτάρι τις επιθετικές του αρετές. Βρήκε, μάλιστα, στο 34′ το γκολ της ισοφάρισης με τον Παμλίδη ως συνήθως, αλλά ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΣ ήταν πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο μετά τη σέντρα του Πίρσμαν και το τέρμα του δεν μέτρησε σωστά μετά την εξέταση του VAR.

Πέντε λεπτά αργότερα (39′) η ΑΕΚ άγγιξε το δεύτερο γκολ, με τον εξαιρετικό Λόπες να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και γλυκιά σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τον ολομόναχο Ανσαριφάρντ να μην μπορεί να βρει εστία για εκατοστά από το ύψους της μικρής περιοχής! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ να «φωνάζει» για πέναλτι σε πέσιμο του Παμλίδη, αλλά η προβολή του Χνιντ ήταν στην μπάλα και ο διαιτητής δεν χρειάστηκε να συμβουλευτεί το VAR.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο, με την ΑΕΚ να παίζει πιο «σφιχτά» και να ψάχνεται στην κόντρα-επίθεση. Λίγο έλειψε η ομάδα του Καρέρα να πληρώσει την οπισθοχώρησή της και το γεγονός πως ήταν παθητική, με το δοκάρι και το VAR για δεύτερη φορά να σώζει την Ένωση. Αρχικά, λοιπόν, στο 49′ ο προωθημένος Εραμούσπε μετά την εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα πήδηξε ψηλότερα από όλους αλλά στάθηκε άτυχος καθώς η κεφαλιά του βρήκε στο δεξί δοκάρι της εστίας και κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

Οι δύο προπονητές προσπάθησαν να παρέμβουν στο ματς, με τον Καρέρα να περνάει στον αγωνιστικό χώρο σιγά-σιγά τους Λιβάγια, Ολιβέιρα και Ινσούα και ο Γιαννίκης τους Νάουμετς και Ντομινγκεθ, δίχως ν’ αλλάξει κάτι.

Σωστός στις κρίσιμες αποφάσεις ο διαιτητής Διαμαντόπουλος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σιόντης (61′ Νάουμετς), Κάστρο, Ελευθεριάδης (86′ Λώλης), Καρτάλης (66′ Ντομίνγκεθ), Λεό, Παμλίδης

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Λόπες, Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Παουλίνιο, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (56′ Λιβάια), Μαχαίρας (70′ Ινσούα), Ανσαριφάρντ (70′ Ολιβέιρα)

Δύο λεπτά μετά δε, οι Ηπειρώτες κατάφεραν να βρουν δίχτυα ξανά στον αγώνα! Μετά από ωραία ανάπτυξη της μπάλας, ο Κάστρο βρήκε κάθετα και πλάγια αριστερά τον Παμλίδη, αυτός έσπασε στον Καρτάλη, αυτός γύρισε στον Ελευθεριάδη, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Τσιντώτα για το 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων, όμως, κράτησε ξανά για λίγο. Όπως και στην φάση του 34ου λεπτού, εξετάστηκε από το VAR και αυτή τη φορά για… μισό παπούτσι δεν μέτρησε το τέρμα τού Ελευθεριάδη, με την ΑΕΚ να σώζεται ξανά και να διατηρεί το προβάδισμά της.