Άρσεναλ: Δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε στο ντεμπούτο του Αρτέτα

Παρά το ντεμπούτο του Αρτέτα στον πάγκο της, η Άρσεναλ δεν  κατάφερε να νικήσει και έμεινε στο 1-1 με την Μπόρνμουθ.

Τα “κεράσια” προηγήθηκαν στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης χάρη στη προβολή του Κουκ, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο γκολ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά ο Κινγκ νικήθηκε από τον Λένο.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, πίεσαν στο μισό γήπεδο και βρήκαν το πολυπόθητο γκολ  στο 63′, χάρη σε ένα άψογο πλασέ του Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος έφτασε έφτασε τα 12 στην φετινή Premier League.

Επτά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή, αλλά ο Λακαζέτ δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Ράμσντεϊλ. έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και πλέον οι Λονδρέζοι που βρίσκονται στο -8 από την τετράδα, μετρούν μόλις μια νίκη στα δέκα τελευταία ματς. Από την άλλη η Μπόρνμουθ, μετά και από αυτήν την ισοπαλία, βρίσκεται στη 16η θέση με 20 βαθμούς.

Η Άρσεναλ, βέβαια, εκτός από τη νίκη, έχασε με τραυματισμό και τον Σωκράτη  Παπασταθόπουλο στο 76′, όταν και έπεσε πάνω του με δύναμη ο Νάιλς.