Ασταμάτητη η ΑΕΚ 84-67 τον Άρη με σούπερ Λάνγκφορντ

H AEK δυσκολεύτηκε στα πρώτα 15 λεπτά, ωστόσο μόλις σοβαρεύτηκε καθάρισε τον Άρη (84-67) φτάνοντας τις 21 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα (σ.σ. δεν υπολογίζεται το ματς με τον ΠΑΟΚ)!

Κορυφαίοι για την Ένωση -που έφτασε στο 6-0 στην τρέχουσα Basket League- οι Λάνγκφορντ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Μορέιρα (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ), από… κοντά οι Ζήσης (11 πόντοι) και Χρυσικόπουλος (13 πόντοι).

Δεν… άντεξαν οι Θεσσαλονικείς, που υποχώρησαν στο 3-4. Από την ομάδα του Καμπερίδη διασώθηκαν οι Κουζέλογλου (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τσάλμερς (16 πόντοι).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά κι… έσπασαν τα καλάθια στο πρώτο 4λεπτο (6-4). Ο Άρης ανέβασε στροφές σε εκείνο το σημείο και με σερί 6-0, πέρασε μπροστά (8-10 στο 7’).

Oι παίκτες της ΑΕΚ, υπέπεσαν σε αβίαστα λάθη και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή (15-16). Η αστοχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να μην έχει καθόλου καλό ρυθμό επιθετικά (5/19 εντός παιδιάς στο 15’). Κάπως έτσι οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν ένα προβάδισμα που κυμαινόταν μεταξύ 3 και 6 πόντων.

Κάπου εκεί η Ένωση πάτησε το γκάζι και με σερί 16-0, μετέτρεψε το 22-27 σε 38-27 (17’)! Στην αντίπερα όχθη, οι «κίτρινοι» απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και βραχυκύκλωσαν επιθετικά για περίπου 3 αγωνιστικά λεπτά.

Με 4 εύστοχες βολές του Κουζέλογλου, η ομάδα του Καμπερίδη ξεμπλόκαρε κάπως, αλλά ο «Δικέφαλος» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «αέρα» 11 πόντων (42-31), με τους Λάνγκφορντ και Μορέιρα να τον καθοδηγούν.

Στην 3η περίοδο, η ΑΕΚ ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση, με τις δύο «κολώνες» της να τη φέρνουν στο +16 (56-40 στο 27’). Από την άλλη, οι παίκτες του Άρη δεν είχαν καθαρό μυαλό κι έβρισκαν σκορ μόνο από τη γραμμή των βολών.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν κάπως (59-47), ωστόσο η αντίδρασή τους ήταν σπασμωδική. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να έχει βάλει τις βάσεις για τη νίκη της έχοντας διαφορά 15 πόντων (63-48).

Η 4η περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τα κουράγια να κυνηγήσουν στο σκορ. Με τους Κατσίβελη και Χρυσικόπουλο να εκτελούν από την περιφέρεια, ο «Δικέφαλος» έφτασε στο +18 (71-53 στο 34’).

Στα τελευταία λεπτά, οι προπονητές των δύο ομάδων βρήκαν την ευκαιρία για δοκιμές προσώπων και σχημάτων. Η ΑΕΚ εκτοξεύτηκε μέχρι και το +20 (84-64), αλλά ο Τσάλμερς το… χάλασε, αφού μείωσε στο φινάλε για το τελικό 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67.