Ασταμάτητη η Γκλάσκοου Ρέιντζερς 8-0 τη Χάμιλτον

Εντυπωσιακή για έναν ακόμη αγώνα στο πρωτάθλημα Σκωτίας ήταν η Γκλάσκοου Ρέιντζερς. Η ταξιαρχία του Στήβεν Τζέραρντ διέσυρε με σκορ 8-0 την ουραγό Χάμιλτον στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και συνεχίζει να οδηγεί αήττητη την κούρσα με 38 βαθμούς, όντας στο +9 από τη μισητή Σέλτικ, η οποία, όμως, έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, οι «διαμαρτυρόμενοι» είχαν ξεμπερδέψει με την υπόθεση-νίκη, αφού οι Άρφιλντ (16’), Ρουφ (18’) και Αρίμπο (19’), είχαν διαμορφώσει το 3-0. Ο τελευταίος, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε στο 36’) το 4-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδια ήταν η εικόνα και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να μην βγάζουν το πόδι από το… γκάζι. Ο Ρουφ στο 54’ και ο Μπάρκερ στο 62’ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 6-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα, χρίστηκε σκόρερ και ο Ταβερνιέ από το σημείο του πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης στο 69’ σκόραρε για δεύτερη φορά, διαμορφώνοντας το 8-0, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.