Άτυχος ο Ατρόμητος έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ

Άτυχος ο Ατρόμητος έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ στο Περιστέρι, καθώς είχε δύο δοκάρια, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν κατάφερε ν’ αξιοποιήσει χτύπημα πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18’ με ένα κάπως τυχερό τέρμα του Νάτσου, ωστόσο στη συνέχεια στάθηκαν άτυχοι, αφού σε δύο περιπτώσεις τους σταμάτησε το δοκάρι (44′, 60′).

Από… μοιραίος σε ωραίο μετατράπηκε ο τερματοφύλακας των «βυσσινί», Κρίστινσον, που ευθύνεται για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, αλλά στο 93’ έδιωξε την εκτέλεση πέναλτι του Ούμπιδες και κράτησε το 1-1. Στο 45’+3’ ισοφάρισε ο Μιλοσάβλιεβιτς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 27’ με τον Μόρα.

Σχεδόν από το… πουθενά, οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν στο 18’ με τον Νάστο να κάνει σέντρα-σουτ από πολύ μακριά και την μπάλα να παίρνει μια περίεργη τροχιά για να καταλήξει στα δίχτυα αφού πρώτα βρήκε στο δοκάρι. Μεγάλη η ευθύνη του τερματοφύλακα Κρίστινσον, που δεν εκτίμησε καλά την πορεία της μπάλας.

Το γκολ αφύπνισε και την ΑΕΛ, η οποία άγγιξε το 1-1 στο 26’, με τον Μόρα να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Οι «βυσσινί» συνέχισαν να πιέζουν και στο 33’ απείλησαν πάλι τους γηπεδούχους, με τον Μπούστος να σουτάρει αμαρκάριστος από το ύψος της περιοχής χωρίς να βρει στόχο.

Στο 40’, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμα καλή στιγμή, με τον Σεσέροβιτς να σουτάρει από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά ο Μέγιερι μπλόκαρε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Μανούσο να παίρνει την κεφαλιά και να βρίσκει τον Βέλλιο, ο οποίος πλάσαρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις, η πίεση της Λάρισας καρποφόρησε. Συγκεκριμένα, στο 45’+3’, ο Μπούστος έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, ζάλισε δύο αμυντικούς των γηπεδούχων και σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Γούτα και να καταλήγει στον Μιλοσάβλιεβιτς, που πλάσαρε εύστοχα από τη μικρή περιοχή τον Μέγιερι για το 1-1.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμά του, έχοντας μάλιστα μια κλασική ευκαιρία στο 50’, όταν ο Βέλλιος έκανε την κάθετη πάσα στον Μανούσο, που βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε με τα πόδια. Στο 60’, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-1, με τον Ούμπιδες να εκτελεί απευθείας φάουλ, όμως η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.
Οι «βυσσινί» κλείστηκαν στα καρέ τους, οι Περιστεριώτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν, μολονότι ο Αναστασίου ενίσχυσε την επιθετική του γραμμή.

Στο 90′ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι μέσω VAR, όταν ο Μπάλλας έσπρωξε τον Ούμπιδες μέσα στην περιοχή.

Ο Αργεντίνος μέσος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Κρίστινσον το απέκρουσε και χάρισε στην ΑΕΛ τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μέγιερι (46′ Θεοδωράκης)- Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης- Χαρίσης (71′ Ουγκράι), Μάντσον, Ούμπιδες- Ρόσα (67′ Νταβιώτης), Μανούσος, Βέλλιος.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον- Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς- Καρανίκας, Σετσέροβιτς (94′ Μπέρτος), Μιλοσάβλιεβιτς (81′ Φιλίποβιτς), Φατιόν, Ζίβκοβιτς- Μπούστος (72′ Μπάλλας)- Νούνιτς.