Αυγενάκης: «Συστηματική δουλειά της ομοσπονδίας, τεράστια δυναμική της ιστιοπλοΐας»

Ο υφυπουργός, με αφορμή τις νέες επιτυχίες στο άθλημα, απέδωσε τα εύσημα σε Ε.Ι.Ο. και αθλητές/ιες

Άκρως επιτυχημένη ήταν η παρουσία της ελληνικής ομάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας junior 420 και 470, το οποίο ολοκληρώθηκε στην Ισπανία. Οι «γαλανόλευκοι/ες» αθλητές/ιες κατέκτησαν ένα ασημένιο και δύο χάλκινα μετάλλια, ενώ σε άλλες δύο κατηγορίες τερμάτισαν στην 4η θέση.

Στα 470 αγοριών οι Ν. Μπριλάκης/Ν. Γεωργακόπουλος κατέλαβαν την 2η θέση με 54 βαθμούς. Στην κατηγορία U19 στα 420 οι Μελ. Παππά/Μ. Τσαμοπούλου ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου συγκεντρώνοντας 129 βαθμούς. Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη μεγάλη διεθνής διοργάνωση, στην οποία οι δύο αθλήτριες πήραν μετάλλιο.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν και οι Ελ. Σωτηρίου/Ελ. Γιαννούλη στο ίδιο αγώνισμα (420) αλλά στην κατηγορία U17. Αντίστοιχα, στα αγόρια οι Ι. Δέδες/Α. Σπανόπουλος τερμάτισαν 4οι με 61 βαθμούς. Την ίδια θέση (4η) πήραν και οι Α. Σπανάκη/Μ. Παπαδοπούλου στα 470 γυναικών με 54 βαθμούς.

Εξ’ αφορμής των νέων επιτευγμάτων ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, εξέφρασε τα συγχαρητήριά του. Αποδίδοντας τα εύσημα στην ομοσπονδία και τους/τις αθλητές/ιες.

Συγκεκριμένα, ανέφερε: «Οι νέες διακρίσεις της ιστιοπλοΐας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, στην Ισπανία, μας γεμίζουν χαρά και αισιοδοξία για το μέλλον. Αποδεικνύουν την τεράστια δυναμική που έχει το άθλημα στη χώρα μας και την συστηματική δουλειά που γίνεται στην ομοσπονδία.

Τα θερμά μου συγχαρητήρια στις “χάλκινες” Παππά-Τσαμοπούλου στην κατηγορία 420 (U19), οι οποίες μεγάλωσαν το σπουδαίο σερί των επιτυχιών τους, αλλά και στους “ασημένιους” Μπριλάκη-Γεωργακόπουλο στην κατηγορία 470 και στις “χάλκινες” Σωτηρίου-Γιαννούλη στην κατηγορία 420 (U17)».