Μπενφίκα – Σεβίλλη ο τελικός!

Στον τελικό του Europa League για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά βρίσκεται η Μπενφίκα μετά το εκτός έδρας ισόπαλο 0-0 με τη Γιουβέντους.

Καρδιές έσπασαν στο «Γιουβέντους Στάντιουμ» όπου η ομάδα του Τορίνο φιλοξένησε την Μπενφίκα. Στο πρώτο παιχνίδι οι «αετοί» είχαν επικρατήσει 2-1 και είχαν μικρό προβάδισμα, ωστόσο στο παρελθόν, καμία ομάδα στη διοργάνωση δεν είχε καταφέρει να πάρει την πρόκριση, έχοντας επικρατήσει στο πρώτο παιχνίδι με αυτό το σκορ.

Αυτή η κακή παράδοση όμως, έσπασε στην Ιταλία, καθώς οι «αετοί» άντεξαν στην ασφυκτική πίεση της Γιουβέντους και απέδρασαν με το εισιτήριο του τελικού μετά το στείρο 0-0 ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι «μπιανκονέρι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και έχασαν αρκετές ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή του Βιντάλ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν η κεφαλιά του, σταμάτησε από τον Λουισάο πάνω στην γραμμή.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δυσκολεύτηκε ακόμα περισσότερο στη δημιουργία φάσεων. Στο 68’ ο Πέρεζ αποβλήθηκε για την ομάδα της Λισαβόνας αφήνοντάς τη με δέκα παίκτες.

Κάτι που δεν στοίχισε όμως. Στο 89’ υπήρξε ένταση στους δύο πάγκους με τους Βούσινιτς και Μάρκοβιτς να αποβάλλονται. Αυτές, δεν είναι οι μοναδικές απουσίες για τον Χόρχε Χέσους για τον τελικό, καθώς δεν υπολογίζεται ούτε ο Σάλβιο που δέχτηκε την κίτρινη κάρτα και θα είναι τιμωρημένος.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι (73’ Τζιοβίνκο), Κιελίνι, Λιστάινερ, Βιντάλ (78’ Μαρκίσιο), Πίρλο, Πογκμπά, Ασαμόα, Γιορέντε (79’ Οσβάλντο), Τέβεζ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ομπλάκ, Περέιρα, Γκαράι, Λουισάο, Σικέιρα, Πέρεζ, Αμορίν, Μάρκοβιτς (86’ Σουλεϊμάνι), Γκαϊτάν (76’ Σάλβιο), Ροδρίγκο (69’ Αντρέ Αλμέιντα), Λίμα.

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι η Βαλένθια κρατούσε την πρόκριση μέχρι το 94’ για να δεχτεί γκολ από τη Σεβίλλη και να μείνει εκτός παρά τη νίκη της με 3-1.

Στο ποδόσφαιρο, αυτό που αποδεικνύεται σχεδόν κάθε μέρα, είναι πως ένα παιχνίδι δεν τελειώνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η Βαλένθια, ήταν μία ανάσα από την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό του Europa League, καθώς μέχρι το 94΄ ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0 και έδειχνε έτοιμη για την τεράστια ανατροπή. Παρόλα αυτά, σε εκείνο το σημείο η Σεβίλλη μείωσε σε 3-1 και έκλεψε την πρόκριση.

Στο 14’ ο Φεγκουλί με σουτ από τα πλάγια δεν άφησε περιθώριο στον Μπέτο ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Η ομάδα του Αντόνιο Πίτσι, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο 26’ όταν ο Ζόνας έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να πηγαίνει αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια την πλάτη του Μπέτο για να καταλήξει στα δίχτυα της Σεβίλλης.

Στο δεύτερο μέρος, δεν υπήρξε ιδιαίτερη αλλαγή σκηνικού με τη Βαλένθια να πιέζει για το τρίτο τέρμα που θα της έδινε και το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Τορίνο. Αυτό, ήρθε στο 70΄όταν μετά από σύγχυση στην άμυνα της ομάδας της Ανδαλουσίας, ο Ματιέ με κοντινό σουτ, έκανε το 3-0 και ήταν έτοιμος να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του.

Παρόλα αυτά, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπιά μετά από σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας αυτός το εισιτήριο του τελικού στην ομάδα της Ανδαλουσίας.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Ζοάο Περέιρα, Ρικάρντο Κόστα, Ματιέ, Φεγκουλί, Μπερνάτ, Παρέχο (78’ Φουέγο), Κεϊτά, Πιάτι (61’ Καρτάμπια), Ζόνας (85’ Μπαραγκάν), Βάργκας.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Φάτσιο, Ναβάρο, Καρίσο, Παρέχα, Κόκε, Μπιά, Ράκιτιτς, Βιτόλο, Μπακά (66’ Γκαμέιρο), Ρέγιες (79’ Μαρίν).