Boxing Day: Με το πόδι στο γκάζι η Άρσεναλ

Στο +7 από τη Νιούκαστλ παρέμεινε η πρωτοπόρος Άρσεναλ, με τους «κανονιέρηδες» να έχουν και αγώνα λιγότερο, μετά τη νίκη με 3-1 επί της Γουέστ Χαμ, στη “Boxing Day” και τη 17η αγωνιστική της Premier League. Oι Λονδρέζοι είδαν την αντίπαλό τους να ανοίγει το σκορ, στο 27ο λεπτό, όταν ο Σαλιμπά ανέτρεψε τον Μπόουεν προ του τετ α τετ με τον Ράμσντεϊλ και ο Αλγερινός εξτρέμ Σαίντ Μπενραχμά έκανε το 1-0 από τη βούλα. Nωρίτερα, στο 5ο λεπτό το γκολ του Σάκα ακυρώθηκε ως οφσάιντ για τους γηπεδούχους. Η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι για χέρι στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους, αλλά το VAR έδειξε πως η μπάλα είχε βρει στο κεφάλι του αμυντικού της Γουέστ Χαμ, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει.

Η Άρσεναλ επανήλθε δριμύτερη στο β΄ μέρος και έκανε την ανατροπή πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε 16 λεπτά! Στο 53ο λεπτό ο Σάκα ισοφάρισε, για να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων ο Μαρτινέλι έξι λεπτά αργότερα (59΄) με σουτ από πολύ πλάγια θέση. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 69’ ο Ενκέτια.