“Boxing Day”: Πέντε ματς που θυμάται όλος ο πλανήτης (video)

Σαν σήμερα, δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων, οι Άγγλοι παίζουν μπάλα, είναι λεγόμενη Boxing Day.

Η ιστορία της στο αγγλικό ποδόσφαιρο ξεκινά από τον 19ο αιώνα και συγκεκριμένα στις 26 Δεκεμβρίου 1860, στην αναμέτρηση της Σέφιλντ με την Χάλαμ (2-0).

Είναι αναμφίβολα η αγαπημένη μέρα κάθε ποδοσφαιρόφιλου, με τα γήπεδα να είναι κατάμεστα από κόσμο. Το Νησί αποτελεί άλλωστε το μοναδικό μέρος με πλούσια αγωνιστική δράση σε όλες τις κατηγορίες, από την πρώτη μέχρι και τις ερασιτεχνικές.

Με αφορμή λοιπόν την επικείμενη 19η αγωνιστική της Premier League, to10.gr σας θυμίζει πέντε κορυφαία παιχνίδια από άποψη θεάματος και γκολ που έλαβαν χώρα μία μέρα μετά τα Χριστούγεννα.

1.Σέφιλντ Γουένσντεϊ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3 (1992)
Οι «κόκκινοι διάβολοι» έχοντας στις τάξεις τους τον νεοφερμένο, Ερίκ Καντονά (αποκτήθηκε τον Νοέμβριο του ΄92) ξεκίναγαν την αντεπίθεσή τους για την επιστροφή στην κορυφή του αγγλικού ποδοσφαίρου από το μακρινό 1967.

Η ομάδα του Φέργκιουσον, όμως, στην Boxing Day του 1992, τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Σέφιλντ Γουένσντεϊ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 με τα γκολ των Χερστ, Μπράιτ, Σέρινταν.

Ωστόσο, στο τελευταίο 25λεπτο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τεράστια ψυχικά αποθέματα έφτασε σε μία από τις πιο γνωστές ανατροπές στην ιστορία της, ισοφαρίζοντας στο τελικό 3-3, με δύο τέρματα του ΜακΛερ και ένα του Καντονά. Παρά την γκέλα πάντως, στο τέλος της σεζόν οι «μπέμπηδες» κατέκτησαν το πρωτάθλημα έπειτα από 26 χρόνια.

2.Κόβεντρι – Άρσεναλ 3-2 (1999)
Οι «κανονιέρηδες» είχαν επιστρέψει από το -13 και βρίσκονταν πριν την Boxing Day έξι βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο αγώνας κόντρα στην Κόβεντρι ήταν μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για την Άρσεναλ να παραμείνει σε τροχιά τίτλου.

Όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά για τους «κανονιέρηδες», αφού τα γκολ των Μακάλιστερ και Χάτζι  στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Μπορεί ο Λιούνμπεργκ να ξαναέβαλε στο παιχνίδι την ομάδα του μειώνοντας σε 2-1, όμως λίγο αργότερα ήρθε το γκολ του Ρόμπι Κιν να εξαλείψει τις ελπίδες της Άρσεναλ για νίκη.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Βενγκέρ ήταν να διαμορφώσει το τελικό 3-2 με τον Σούκερ, με την υπόθεση-τίτλος να απομακρύνεται οριστικά, με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού της σεζόν.

3.Τσέλσι-Άστον Βίλα 4-4 (2007)

Το παιχνίδι με το μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία της Boxing Day, στα χρόνια της Πρέμιερ Λιγκ ήταν αυτό που διεξήχθη στο «Στάμφορντ Μπριζ» ανάμεσα στην 2η Τσέλσι και την 8η  Άστον Βίλα. Οι «χωριάτες», οι οποίοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος, άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Μαλόνεϊ.

Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους γηπεδούχους, όταν ο Σκωτσέζος εξτρέμ στο 44’ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, σε μία φάση που ο Πετρ Τσεχ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως, τα δεδομένα άλλαξαν για τα καλά, με τους «μπλε» όχι μόνο να μειώνουν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σεφτσένκο, αλλά να έχουν και αριθμητική υπεροχή εξαιτίας της αποβολής του Νάιτ που ανέτρεψε τον Μπάλακ μέσα στην περιοχή.

Η ομάδα του Αβραάμ Γκραντ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και έφερε τούμπα το ματς με τον «Σέβα» να ισοφαρίζει αρχικά στο 50’ με σουτ-κεραυνό, με τον ίδιο να υπογράφει την ανατροπή στο 66’, σερβίροντας το τρίτο γκολ στον Άλεξ.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα έξι λεπτά αργότερα με τον Λάουρσεν.

Στο 80ο λεπτό επήλθε αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του Καρβάλιο, αλλά ο Μπάλακ ήταν αυτός που με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 88’ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Τσέλσι θα πάρει την νίκη σ’ ένα από τα θεαματικότερα παιχνίδια της Premier, ήρθε στις καθυστερήσεις το χέρι του Άσλεϊ Κόουλ πάνω στη γραμμή, να δώσει την ευκαιρία στην Άστον Βίλα να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας, με τον αρχηγό της, Γκάρεθ Μπάρι να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα.

4.Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νιούκαστλ 4-3 (2012)

Στην τελευταία σεζόν του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον στον πάγκο των «Κόκκινων Διαβόλων», η πρωτοπόρος Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδεχόταν την Νιούκαστλ σ’ ένα παιχνίδι που επιφύλασσε απίστευτες συγκινήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι βρίσκονταν λίγους πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, κάθε άλλο παρά φοβισμένοι μπήκαν στο «Ολντ Τράφορντ», παίρνοντας τρεις φορές το προβάδισμα (Περχ, αυτογκόλ Έβανς, Σισέ), όμως είδαν ισάριθμες φορές τους «Κόκκινους Διαβόλους» να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα (Έβανς, Εβρά, Φαν Πέρσι). Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όμως, ο Τσιτσαρίτο Ερνάντες λύτρωσε τους γηπεδούχους δίνοντας «αέρα» επτά βαθμών από τη Σίτι, που έχανε την ίδια ώρα από την Σάντερλαντ.

1. Xαλ Σίτι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (2013)

Ως κορυφαία ομάδα της Boxing Day η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει σε ακόμα ένα παιχνίδι την τιμητική της. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» μπορεί να βρέθηκαν με την συμπλήρωση 13 λεπτών πίσω στο σκορ με 2-0 από την Χαλ, χάρη στα γκολ των Τζέιμς Τσέστερ (4’) και Ντέιβιντ Μέιλερ (13’), όμως η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες (η πρώτη του χρονιά στον πάγκο μετά την φυγή του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον) δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε αρχικά με τον Κρις Σμόλιγκ στο 19’, ενώ επτά λεπτά αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με την σουτάρα του Γουέιν Ρούνεϊ, με τον Άγγλο επιθετικό να γίνεται ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Premier League, μετά τον Τιερί Ανρί που φτάνει τα 150 γκολ με τη φανέλα ενός συλλόγου. Η μεγάλη ανατροπή των «μπέμπηδων» ολοκληρώθηκε με δόση τύχης στο 66ο λεπτό, αφού ο Τσέστερ, σκόρερ του πρώτου τέρματος, πέτυχε αυτογκόλ.

Βέβαια το τέλος της σεζόν ήταν απογοητευτικό, με την Γιουνάιτεντ  να τερματίζει 7η καταλαμβάνοντας την χειρότερη θέση της στον βαθμολογικό πίνακα από το μακρινό 1990.

ΠΗΓΗ: to10.gr