Challenge Cup: «Χρυσή» πρόκριση του Παναθηναϊκού στα ημιτελικά και στο βάθος…Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε  χάρη στο «χρυσό» σετ  στην ημιτελική φάση του Τσάλεντζ Καπ Ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Στεάουα-Ολυμπιακός, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν επιβληθεί στον πρώτο αγώνα 3-1.

Οι «πράσινοι» είχαν νικήσει στην έδρα της (3-1) την ολλανδική Όριον Ντότινχεμ και στην αποψινή ρεβάνς, στο Μαρούσι, χρειάζονταν δύο σετ για να πάρουν μια άνετη πρόκριση. Όλα προοιωνίζονταν μια αναμέτρηση διαδικαστικού χαρακτήρα αλλά η εξέλιξη στο κλειστό του Αγίου Θωμά δεν ήταν ακριβώς αυτή…

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί, αξιόμαχοι και δυνατοί, αιφνιδίασαν την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και «ισοφάρισαν» το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού κατακτώντας τη νίκη με 3-0 (25-22, 25-23, 25-20) και οδηγώντας τον αγώνα στο «χρυσό» σετ.

Στο καθοριστικό αυτό σημείο οι «πράσινοι» μάζεψαν τις δυνάμεις τους, συγκεντρώθηκαν και φτάνοντας πρώτοι στους 15 πόντους (15-12) πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά, για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Στο «χρυσό σετ» ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά και με συνεχόμενα μπλοκ μετέτρεψε το 3-2 σε 6-2 για να φτάσει στο 10-4. Οι Ολλανδοί πλησίασαν έως τους τρεις πόντους (13-10) και σε 14-12 (λάθος Ρανγκέλ), αλλά το χαμένο σερβίς του ΜακΚλάσκι έδωσε τέλος στο «θρίλερ».

«Διανύουμε μια πολύ δύσκολη περίοδο με συνεχόμενους αγώνες που κρίνουν τίτλους και στόχους. Είχαμε τον Ερνάντες με πρόβλημα τραυματισμού από το ματς με τον Μίλωνα ωστόσο όλοι οι αγώνες για εμάς αυτή την περίοδο είναι καθοριστικοί και σίγουρα χρειάζονται οι πάντες», δήλωσε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

«Εμείς ξέραμε πολύ καλά ότι ο αντίπαλος δεν θα έρθει εδώ να παραδοθεί ωστόσο σίγουρα έπαιξε πολύ παραπάνω θεωρώ και ήταν πολύ δυνατός. Εμείς καταφέραμε και είχαμε καθαρό μυαλό και πλήρη συγκέντρωση στο καθοριστικό χρυσό σετ και πήραμε μια σπουδαία πρόκριση για ακόμα μια φορά και φτάνουμε τον σύλλογο στα ημιτελικά Ευρωπαϊκής διοργάνωσης».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού, Γίρι Κόβαρ, είπε: «Σε ευρωπαϊκό επίπεδο όλοι οι αγώνες είναι δύσκολοι και σήμερα ήταν ένα καλό μάθημα για εμάς το ματς καθώς πρέπει να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι δεν υπάρχει εύκολο ματς. Ο αντίπαλος αφού έχει φτάσει σε αυτή τη φάση είναι σίγουρα δυνατός και μας το έδειξε, ωστόσο σίγουρα ήμασταν αυτοί που έπρεπε όταν έπρεπε».

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Οριόν προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Σάντερ 6 (6/9 επ., 40% υπ. – 0% άριστες), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (3/6 επ.), Ρανγκέλ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ. – 14% άριστες), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φράγκος 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 8% άριστες).

ΟΡΙΟΝ (Γιοχάνα Βαν Χίντουμ): Βαν Ντερ Χαμ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βόρτελμποερ 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Κλάσκι 2 (2 άσσοι), Καϊσλασάλο 17 (16/29 επ., 1 άσσος), Βόικστρα 19 (17/24 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. – 19% άριστες), Φελιτσίσιμο 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες) / Μπλίκερ (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Χελντ, Ζούντγκεστ 2 (2/2 επ.).