Χαμός στο Παρίσι έφυγαν οι Τούρκοι από το ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν

Απίστευτο αυτό που συνέβη στο Παρίσι και την αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν με την Μπασακσεχίρ, καθώς οι Τούρκοι αποχώρησαν από το ματς στο 22ο λεπτό κατηγορώντας τον τέταρτο διαιτητή Κονσταντίν Κολτσέσκου, για ρατσιστικό σχόλιο.

Συγκεκριμένα, ο βοηθός προπονητή της τουρκικής ομάδας, Πιερ Γουεμπό, εξοργίστηκε υποστηρίζοντας πως κάποιος τον αποκάλεσε «νέγρο», κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Λίγα λεπτά αργότερα οι άνθρωποι της Μπασακσεχίρ κατηγόρησαν τον Ρουμάνο 4ο διαιτητή, πως εκείνος απηύθυνε ρατσιστικό χαρακτηρισμό στον Πιερ Γουεμπό και κατόπιν τον απέβαλε.

«Ο διαιτητής είπε negro μπροστά σε όλους. Αν ο τέταρτος διαιτητής αποχωρήσει από το γήπεδο, τότε θα συνεχίσουμε. Αν ο τέταρτος διαιτητής παραμείνει στο γήπεδο, τότε η Μπασακσεχίρ δεν θα επιστρέψει», δήλωσε ο Γκιοκσέλ Γκιουμουσντάγ, πρόεδρος της τουρκικής ομάδας. Η UEFA μετά την εξέλιξη αυτή αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα που θα συνεχιστεί την Τετάρτη (19:55) με άλλη διαιτητική τετράδα.