Χάντμπολ: «Bόμβα» από την Πυλαία – Νίκησε την ΑΕΚ στον τελικό (21-20) και πήρε το Κύπελλο

Μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του ελληνικού χάντμπολ πέτυχε ο ΑΕΣΧ Πυλαίας, κατακτώντας το κύπελλο Ελλάδας για την περίοδο 2021-22.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πήγε στο φάιναλ-φορ της Κοζάνης ως το απόλυτο αουτσάιντερ, νίκησε μετά τον περσινό φιναλίστ ΠΑΟΚ και την κάτοχο του τροπαίου ΑΕΚ με 21-20 (ημίχρονο 12-9) στον τελικό και ολοκλήρωσε έναν πραγματικό άθλο.

Με αμιγώς ελληνική σύνθεση, πολλά νέα παιδιά και σαφώς λιγότερες εναλλακτικές λύσεις από την Ενωση, το συγκρότημα του Μπάμπη Ανανιάδη αγωνίστηκε με τρομερό πάθος στην άμυνα, όπου και πάλι δέσποζε ο τερματοφύλακας Μπαμπατζανίδης, επέβαλε αργό ρυθμό και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αντέχοντας και στην τελική αντεπίθεση του «Δικεφάλου».