Χοντρό κάζο για την Μάντσεστερ Γιουν. από την Κρίσταλ Πάλας (video)

«Σφαλιάρα» έριξε  η Κρίσταλ Πάλας στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς με επιβλητική εμφάνιση η ομάδα του Ρόι Χότζσον πέρασε με 3-1 από το «Ολντ Τράφορντ» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι παίκτες του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι, ενώ είχαν  σοβαρά αμυντικά προβλήματα (ο Χάρι Μαγκουάιρ ήταν αρχηγός), με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ μόλις από το 7ο λεπτό, όταν ο Άντρος Τάουνσεντ από ασίστ του Τζέφρι Σλουπ νίκησε για πρώτη φορά τον Ντε Χέα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ήταν φλύαροι και ανούσιοι, με τους «αετούς» να κρατούν σχετικά εύκολα το προβάδισμα και στο 71΄ να κερδίζουν πέναλτι, για χέρι του Βίκτορ Λίντελοφ στην περιοχή.

Ο Ντε Χέα απέκρουσε την εκτέλεση του Τζόρνταν Αγιού, αλλά μετά τη χρήση του VAR ο Μάρτιν Άτκινσον διέταξε επανάληψη. Ο Βίλφριντ Ζαχά στήθηκε απέναντι στον Ισπανό τερματοφύλακα αυτή τη φορά και δεν λάθεψε από τα 11 βήματα, διπλασιάζοντας για την ομάδα του στο 74΄.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ντόνι Φαν ντε Μπέεκ σκόραρε το πρώτο τέρμα του σε επίσημο αγώνα για τη Γιουνάιτεντ κι έδωσε κάποιες ελπίδες για να σωθεί τουλάχιστον ο βαθμός, αλλά ο Ζαχά στο 85΄ τιμώρησε άλλο ένα λάθος του Λίντελοφ και διασφάλισε τους τρεις πόντους για την Κρίσταλ Πάλας.

Το πρόγραμμα της 2ης ημέρας:

Έβερτον-Γουέστ Μπρομ         5-2 (31΄, 62΄, 66΄ Κάλβερτ-Λιούιν, 45΄ Χάμες Ροντρίγκες, 54΄ Κιν - 10΄ Ντιανγκανά, 47΄ Περέιρα)

Λιντς-Φούλαμ                 4-3 (5΄, 57΄ Έλντερ Κόστα, 41΄ πεν. Κλικ, 50΄ Μπάμφορντ - 34΄ πεν., 67΄ Μίτροβιτς, 62΄ Ριντ)

Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας  1-3

(80΄ Φαν ντε Μπέεκ - 7΄ Τάουνσεντ, 74΄ πεν., 85΄ Ζαχά)

Αρσεναλ-Γουέστ Χαμ           22:00