Χωρίς έλεος η Ολλανδία διέσυρε την Τουρκία 6-1

Χωρίς έλεος η Ολλανδία διέσυρε την Τουρκία 6-1 και έπιασε κορυφή στον 7ο όμιλο, με τον Μέμφις Ντεπάι να σημειώνει χατ-τρικ!

Μόλις στο 16ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Ντεπάι να φτιάχνει το 1-0 για τον Κλάεσον (1′) και να πετυχαίνει τα δύο επόμενα, με τον ημίχρονο να λήγει στο 3-0. Αξίζει να σημειωθεί πως η  Τουρκία έμεινε και με 10 πριν το τέλος του ημιχρόνου, καθώς ο Σουγιουντσού είδε δεύτερη κίτρινη για τάκλιν, με την Ολλανδία να πληρώνει με το καλύτερο νόμισμα την ήττα της πρώτης αγωνιστικής με 4-2 και τον Ντεπάι με τον υπέροχη εμφάνισή του και το χατ τρικ του έφτασε τον θρύλο, Γιόχαν Κρόιφ, με το… πάρτι να τελειώνουν στο 80′ και το 90′ οι Τιλ και Μάαλεν για το 6-1.

Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου, η Νορβηγία συνέτριψε το Γιβραλτάρ με τον Χάαλαντ να πετυχαίνει τρία τέρματα (29’, 37’, 91’), ενώ οι Κρίστιαν Τόρστβεντ και Αλεξάντερ Σέρλοθ σκόραραν, πριν ο οι φιλοξενούμενοι πετύχουν το γκολ της τιμής για το τελικό 5-1.

Τέλος, το Μαυροβούνιο έχασε τεράστια ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής την Τουρκία, αφού έμεινε ισόπαλη χωρίς σκορ στην έδρα της με τη Λετονία και ουσιαστικά έβαλε ταφόπλακα στα όνειρά της για πρόκριση στο Μουντιάλ.