Χωρίς ευκαιρία ο Παναθηναϊκός έχασε 1-0 στη Λάρισα

Από αφλογιστία υποφέρει ο Παναθηναϊκός, καθώς στη σημερινή φιλική εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Λάρισα, δεν πραγματοποίησε ούτε μία ευκαιρία!!

Το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε ακίνδυνο στο τρίτο μισό του γηπέδου, «φλύαρο» όσο είχε την κατοχή της μπάλας και με απόσταση στις γραμμές του, που είχαν σαν αποτέ4λεσμα να γίνουν και κάποια λάθη στα μετόπισθεν, πιθανώς στη χειρότερη εμφάνισή του στα φετινά φιλικά προετοιμασίας.

Αυτό που μένει, επί της ουσίας, για τον Γιώργο Δώνη, είναι το ντεμπούτο του Πούγγουρα, αλλά και η κάποια βελτίωση της εικόνας της ομάδας του, μετά τις μαζικές αλλαγές που έκανε λίγο μετά το 60’.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί… δάφνες ποιότητας, με τη Λάρισα να ξεκινάει πάντως καλύτερα, να βρίσκει χώρους και να βγαίνει στην επίθεση όποτε μπορεί. Μάλιστα, μόλις στο 6ο λεπτό, επιβραβεύτηκε πετυχαίνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ όταν, μετά από όμορφο συνδυασμό των Ντέλετιτς, Κούνιτς και Πίτι ο τελευταίος βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη και με σουτ στην γωνία του, έκανε το 1-0!

Μετά το γκολ, βέβαια, και όσο περνούσε η ώρα, οι «βυσσινί» άρχισαν να κάνουν εύκολα λάθη ειδικότερα στη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να μην απειλήσουν ξανά με αξιώσεις τον αντίπαλό τους…

Ο Παναθηναϊκός στον αντίποδα ξεκίνησε να αναπτύσσεται κάπως μονοδιάστατα, κυρίως από τα αριστερά με τον δραστήριο Χατζηθεοδωρίδη, ενώ και ο Μπουζούκης «πάτησε» όλο το γήπεδο, αλλά… άνευ ουσίας. Είχε, βέβαια, μια καλή εκτέλεση φάουλ που πέρασε κόρνερ, στο 24ο λεπτό.

Μετά το ημίωρο, οι «πράσινοι» ανέκτησαν την κατοχή της μπάλας αλλά η απόσταση των γραμμών τους δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν τα αντίπαλα καρέ, με τον Δώνη να έχει το πρώτο σουτ στο… 42’, το οποίο ωστόσο απέκρουσε ο Κρίστινσον…

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

Λάρισα (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον (57’ Γκέκας), Γρομιτσάρης, Μόρας (39’ Γκόλιας), Χούμπτσεφ, Φατιόν (91’ Χαλάτσης), Μιλοσάβλιεβιτς (79’ Μπάλας), Μόρσι (57’ Φριουί), Κούνιτς (46’ Νούνιτς), Πίτι (57’ Καρανίκας), Ντέλετιτς (81’ Πινακάς), Σαχίτι (81’ Μάρκος).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας (63’ Οικονόμου), Κουρμπέλης (83’ Κουντουριώτης), Μαυρομμάτης (63’ Θεοχάρης), Γιόχανσον (63’ Κουλιμπαλί), Δώνης (78’ Ρεγκάκος) , Κάτσε (63’ Τζανδάρης), Χατζηθεοδωρίδης (63’ Ινσούα), Μπουζούκης (78’ Πίσπας), Μουνιέ (63’ Κολοβέτσιος), Εμμανουηλίδης (63’ Χατζηγιοβάνης).