Χωρίς γκολ δεν πάει… πουθενά η εθνική 0-0 με τη Λιθουανία

Έτσι δεν πάει πουθενά η εθνική. Όταν χάνει ένα τσουβάλι γκολ και δεν μπορεί να σκοράρει εντός έδρας με αντιπάλους επιπέδου Λιθουανίας, οι ελπίδες πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2024 είναι από ελάχιστες έως μηδαμινές.

Η εθνική μας ομάδα στο πρώτο της παιχνίδι στην OPAP Arena δημιούργησε μια ντουζίνα ευκαιρίες, όμως η μπάλα δεν κατέληξε ποτέ στα δίχτυα και το 0-0 στο φιλικό με την Λιθουανία έμεινε μέχρι το τέλος, απογοητεύοντας τους 15.000 φιλάθλους που στήριξαν τις προσπάθειες των διεθνών.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά και απείλησε δις στο δεκάλεπτο. Στο 3′ ο Μασούρας γύρισε στον Παυλίδη που βγήκε στο πρώτο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 7′ η Ελλάδα είχε νέα ευκαιρία  με τον Σιώπη να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Η Εθνική μπήκε στο ματς με τρομερή ορμή, με την «αύρα» και του «κάστρου» της OPAP Arena έχοντας δύο νέες ευκαιρίες σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων. Στο 16′ ο Ρότα μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν πρόλαβε να εκτελέσει με τον Μασούρα στην εξέλιξη της φάσης να σουτάρει, αλλά να διώχνουν οι Λιθουανοί.

Το 0-0 παρέμενε με την Εθνική να είναι πιεστική, αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, όπως συνέβη και στο 32′ με τον Μασούρα έπειτα από μπαλιά του Φορτούνη, να εκτελεί από πλάγια θέση και τον Ζούμπας να διώχνει σε κόρνερ.

Η Ελλάδα συνέχισε στο ίδιο τέμπο χάνοντας νέες ευκαιρίες στο 36′ με τον Παυλίδη, στο 45′ με κεφαλιά του Μαυροπάνου και τρεις καλές στιγμές στις καθυυστερήσεις. Συγκεκριμένα, στο 45+2′ το σουτ του Παυλίδη κατέληξε κόρνερ, με τον Μαυροπάνο να βλέπει δευτερόλεπτα αργότερα την κεφαλιά του να αποκρούεται σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Στο 45+3′ η Εθνική είχε νέα ευκαιρία. Οι Φορτούνης και Ρότα συνεργάστηκαν, ο δεύτερος γύρισε, αλλά η μπάλα κόντραρε στο σουτ του Παυλίδη και ο Ζούμπας τη μάζεψε με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η Εθνική μπήκε με φόρα και στο β’ μέρος και απείλησε σε δύο περιπτώσεις πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο. Στο 50′ ο Ζούμπας είπε «όχι» στο σουτ του Μπακασέτα και δύο λεπτά αργότερα είχε απάντηση στο πλασέ του Μάνταλου.

Στο 54′ ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση έπειτα από σέντρα του Ρότα, με την μπάλα να μην έχει ευτυχή κατάληξη με τους Λιθουανούς να έχουν την πρώτη τους στιγμή στο ματς στο 57′ με το σουτ του Σιργκέντας που απέκρουσε με άνεση ο Βλαχοδήμος.

Με τη Λιθουανία να απειλεί στο 64′ και στο 66′ δις με τον Νοβίκοβας, το ματς είχε ανοίξει…

To 0-0 παρέμενε με τον Γιακουμάκη μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο να απειλεί για να ακολουθήσει στο 73΄ το διώξιμο του Ζούμπας προ του άσου της Ατλάντα στην επικίνδυνη σέντρα του Φορτούνη. Η Εθνική των 22 τελικών δεν μπορούσε να βρει γκολ απέναντι σε μία Λιθουανία που κρατούσε το 0-0.

Στο 83′ ήταν η σειρά του Γιαννούλη να μην μπορέσει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Λιθουανών με τον Μπαραβίκας να διώχνει πάνω στη γραμμή. Το 0-0 έμελλε να μην αλλάξει και ο Γκουστάβο Πογέτ θα πρέπει να πάρει τα… μέτρα του, ώστε η γαλανόλευκη να μην περιορίζεται απλά στην διάθεση και την ομοψυχία, αλλά να βρίσκει τρόπους να σκοράρει.

Διαιτητής: Λαρντό (Βέλγιο).

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (22′ λ.τρ. Γιαννούλης), Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας (69′ Κωνσταντέλιας), Μασούρας (81′ Παπανικολάου), Φορτούνης (80′ Λημνιός), Παυλίδης (69′ Γιακουμάκης)

Λιθουανία (Εντγκάρας Γιανκάουσκας): Ζούμπας, Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις (46′ Αρμάλας), Μπενέτα (46′ Μπαραβίκας), Ρομανόφσκι (56′ Σιργκέντας), Σλίβκα (78′ Σίμκους), Γκινέιτις, Νοβίκοβας, Τσέρνιχ (61′ Ούπστας), Παουλάουσκας (46′ Λαουκζέμις).