Χρυσό τρίποντο για τον Παναιτωλικό 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Επιτέλους νίκη για τον Παναιτωλικό. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κατάφερε να πανηγυρίσει μετά από δύο μήνες, λυγίζοντας με 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο Φλόρες με τρομερό βολέ στην κίνηση πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα, με τον Παναιτωλικό να ανεβαίνει στους 8 βαθμούς και να «καβαλάει» τον Απόλλωνα που έμεινε στους 6.

Με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο παίζει την επόμενη αγωνιστική ο Παναιτωλικός, με την Ελαφρά Ταξιαρχία να υποδέχεται την Λαμία.

Ένα κακό πλασέ του Καρέλη στο 7’ μέσα από την περιοχή ήταν η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, και η μοναδική του Παναιτωλικού στο πρώτο μέρος, και τον Απόλλωνα να αγγίζει δέκα λεπτά αργότερα το γκολ αλλά από το γύρισμα του Τσιλούλη ο Φατιόν δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να την σπρώξει στην εστία από τα δύο μέτρα!

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους και προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν κυρίως στην κόντρα-επίθεση. Έφτασαν μια ανάσα από το προβάδισμα σε δύο στιγμές στο φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά αρχικά στο 40’ ο Παμλίδης είδε το πλασέ του από ιδανική θέση για να εκτελέσει να σταματάει στο δεξί δοκάρι και πέντε λεπτά αργότερα από τη δημιουργία του Τσιλούλη, ο Ιωαννίδης δεν βρήκε εστία με το σουτ στην κίνηση από το ύψους του πέναλτι.

Τα «καναρίνια» μετά το 50′ πάτησαν γκάζι, ο Ντουάρτε έπαιρνε πολλές πρωτοβουλίες και στο 54′ «άγγιξαν» το 1-0. Μετά από ατομική ενέργεια και παράλληλη του Πορτογάλου ο Μπαρμπόσα βρέθηκε φάτσα με τον Κότσαρη, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα τον «νίκησε» στο μεταξύ τους τετ α τετ. Ο Παναιτωλικός έμεινε ψηλά και στο 66′ βρήκε το γκολ. Ο Μόρσεϊ πήγε από τα δεξιά στο 1 vs 1, ο Άλβες απομάκρυνε την παράλληλή του και η μπάλα στρώθηκε στον Φλόρες που με «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Φλόρες ήταν εκείνος που απείλησε, στο 78′, για το 2-0, ενώ ο Απόλλων τελείωσε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπαξεβανίδη στις καθυστερήσεις (ανέτρεψε τον Μόρσεϊ).

Ο Γκορτσίλας δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης (90′ Μπακαδήμας), Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Αντούνες, Φλόρες, Μόρσεϊ, Μπαρμπόσα (81′ Λούι), Ντουάρτε, Καρέλης (81′ Μεντόσα).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Κάστρο, Αλβες, Τουτουαρίμα (52′ Ματέι), Μπαξεβανίδης, Φατιόν (82′ Ντάουντα), Παμλίδης, Τσιλούλης (82′ Φαν Λα Πάρα), Μαρτίνες (59′ Σλίβκα), Ιωαννίδης.