Copa America: Πρεμιέρα με νίκη για την Κολομβία (2-0) επί των ΗΠΑ

Σαφώς ανώτερη και πιο ποιοτική, η Κολομβία επικράτησε στο… ρελαντί των ΗΠΑ με σκορ 2-0, στην πρεμιέρα των αγώνων του Copa America, το οποίο διεξάγεται στα γήπεδα των Ηνωμένων Πολιτειών.

Μόλις στο 8΄ οι Κολομβιανοί άνοιξαν το σκορ με το σουτ του Ζαπάτα από το ύψος του πέναλτι. Οι ΗΠΑ δεν μπόρεσαν να κάνουν τη ζημιά και προσπαθούσαν δίχως επιτυχία να βρουν χώρους στην αντίπαλη άμυνα. Τελικά πριν φύγει το ημίχρονο ήρθε στο 42΄ και το δεύτερο γκολ.

Με την μπάλα να έχει βρει στο χέρι του Γεντλιν μέσα στην περιοχή, ο ρέφερι έδειξε σωστά την άσπρη βούλα, με τον Χάμες Ροντρίγκες να ευστοχεί και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 2-0.

Στην επανάληψη το σκορ δεν άλλαξε. Με τις ΗΠΑ να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 60΄ για να μειώσουν, αλλά η κεφαλιά του Ντέμπσι απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή, ενώ και η Κολομβία έχασε μεγάλη ευκαιρία στο τετ α τετ του Μπάκα με τον Γκουζάν στο 77΄ όταν και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα από το παιχνίδι…