Δεν χάνει ούτε σε φιλικό ο Παναθηναϊκός 2-2 στην Πάφο

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-0 από την πρωτοπόρο του Κυπριακού πρωταθλήματος ομάδα της Πάφου, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 με γκολ των Βέρμπιτς και Κρυπαράκου πραγματοποιώντας  εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο.

Μεγαλύτερο κέρδος για τους πράσινους η νοοτροπία νικητή που έχουν ως ομάδα αλλά και η εμφάνιση του Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

Δεν γίνεται τυχαία τόσος μεγάλος ντόρος για τον 23χρονο διεθνή Φινλανδό της Πάφου, Ονι Βαλακάρι, της Πάφου. Πρόσφατα το Μαϊάιμι, η ομάδα του Μπέκαμ στο MLS, έκανε επίσημη πρόταση 2 εκατ. ευρώ στον κυπριακό σύλλογο για να αποκτήσει τα δικαιώματά του, αλλά ο Ρώσος επενδυτής της Πάφου την απέρριψε και επέκτεινε τη συνεργασία με τον ποδοσφαιριστή έως το καλοκαίρι του 2026.

Η περίπτωση του Βαλακάρι, που εξετάζεται και από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς για τον Παναθηναϊκό, φάνηκε στο αποψινό φιλικό ότι άκρως ενδιαφέρουσα. Ο 23χρονος διεθνής Φινλανδός μεσοεπιθετικός με το αριστερό πόδι «φαρμάκι» που διαθέτει άνοιξε το σκορ με τρομερό σουτ στο 39’ (1-0) και ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον Μπετανκούρ για να σκοράρει με ωραίο γυριστό το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων (2-0) στο 45’.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε με πειραματική ενδεκάδα, καθώς ο Γιοβάνοβιτς χρησιμοποίησε τον νεαρό Συμεωνίδη στον άξονα της μεσαίας γραμμής δίπλα στον Πέρεθ και τον Σαβιέρ στο δεξί «φτερό», ενώ δοκίμασε τον Παλάσιος στο αριστερό άκρο.

Η εικόνα της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο ήταν προβληματική όσον αφορά την ένταση, τα τρεξίματα, αλλά και τις τέσσερις βασικές αρχές του παιχνιδιού.

Καμία απειλή στο τρανζίσιον, μέτριες επιστροφές, μηδαμινή επιθετικότητα σε φάση άμυνας, ενώ με τη μπάλα σαν πόδια υπήρχε αργή κυκλοφορία και ελάχιστες εμπνεύσεις, καθώς μόνο ο Μπερνάρ είχε κάποιες εκλάμψεις με απρόβλεπτες εμπνεύσεις.

Παρά ταύτα ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Χουάνκαρ με αριστερό «κεραυνό» στο 13’ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Πάφου παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι βελτιώθηκαν αισθητά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και «πολιόρκησαν» την κυπριακή άμυνα, με τον Βέρμπιτς να αστοχεί σε κεφαλιά εξ επαφής στο 64’, αλλά να κερδίζει πέναλτι με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια στο 76’. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ο Σλοβένος, μειώνοντας σε 2-1 στο 77’.

Στο 80’ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (2-2) με τον νεαρό Κρυπαράκο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Οι εισπράξεις από το σημερινό φιλικό θα διατεθούν για φιλανθρωπικούς σκοπούς, μέσω κουπονιών για αγορά τροφίμων από ευπαθείς ομάδες, σε μία αξιέπαινη πρωτοβουλία της διοίκησης της Πάφου.

ΠΑΦΟΣ (Χένινγκ Μπεργκ): Ολαθάμπαλ, Δημητρίου, Μ. Παλάσιος, Μιχαήλ, Χαραμπάτζε, Πελάγιο, Ταβάρες, Χότσκο, Μπετανκόρ, Χέσταντ, Βαλακάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν για την κυπριακή ομάδα οι: Ολαθάμπαλ, Μπουνχ, Κωνσταντίνου, Χρ. Γεωργίου, Ν. Γεωργίου, Νταλ’ Ίνγκα, Εύζωνα, Λίχες, Παπαστυλιανού, Κοέλιο, Ζοάο Πέδρο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (63’ Μπρινιόλι), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σάρλια (52’ Μάγκνουσον), Πούγγουρας (63’ Σιδεράς), Χουάνκαρ (46’ Σάντσες), Ρουμπέν, Συμεωνίδης (46’ Τσόκαϊ), Σ. Παλάσιος (76’ Κρυπαράκος), Σαβιέρ (63’ Βέρμπιτς), Μπερνάρ (63’ Κυριόπουλος), Σπόραρ (63’ Καμπετσής).