Δεν έφτανε ο Μήτογλου στην εθνική μπάσκετ που έχασε 64-75 απ’ τη Σερβία

Μπορεί η Ελλάδα να παρατάχθηκε ξανά με πολλές απουσίες και να είχε εκτός και τον Γιώργο Παπαγιάννη με πρόβλημα στον προσαγωγό, όμως κατάφερε να είναι αρκετά ανταγωνιστική απέναντι σε μία αρκετά ποιοτική ομάδα. Η Σερβία μας νίκησε ξανά 64-75, όπως έκανε και το 2019 και κατέκτησε για δεύτερη φορά το τουρνουά «Ακρόπολις».

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μήτογλου (17π., 10ρ.) με τους Ντόμπριτς (18π.) και Αβράμοβιτς (18π.) να υπογράφουν τη νίκη για το σύνολο του Ιγκόρ Κοκόσκοφ.

Το ξεκίνημα του δυνατού φιλικού αγώνα ήταν εκπληκτικό για την Εθνική μας, καθώς έβγαζε ενέργεια στην άμυνα, στην επίθεση τα σουτ έμπαιναν και κάπως έτσι ήρθε στο 4ο λεπτό το 10-2. Η Σερβία όμως είχε απάντηση, έτρεξε στο ανοικτό όταν είχε την ευκαιρία και μείωσε σε 12-11 στο 6’. Μάλιστα με καλάθι και φάουλ του Πετρούσεφ πέρασαν και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 18-19, πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 21-19 με τρίποντο του Μήτογλου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο εκπληκτικός σε όλο του τουρνουά, Όγκνιεν Ντόμπριτς, πήρε το… όπλο του και στο 13’ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 24-25. Πλέον το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Οι άμυνες έσφιξαν, η παραγωγικότητα έπεσε και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 34-37, έπειτα από τρίποντο του Μπιέλιτσα.

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν είχαν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Το 36-44 που έκανε ο Ντόμπριτς, έγινε 40-44 από τους Κασελάκη και Μήτογλου στο 25’. Ακολούθησε ένα 7-0 των Σέρβων που έφερε την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (40-51, 27’). Το καλάθι του Καββαδά ήταν μία καλή παρένθεση για την Εθνική, η οποία δέχθηκε άλλο ένα 7-0 σερί, για να βρεθεί στο -16 στο 29’ (42-58). Μετά από αρκετή ώρα βρήκαμε ένα τρίποντο με τον Γιαννόπουλο, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο 45-60 δια χειρός Αβράμοβιτς.

Όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, με τη διαφορά να είναι στους 15 και να μένουν δέκα λεπτά, όμως το θέμα είναι ότι η Εθνική δεν είχε ένα καλό διάστημα. Στο 31’ οι Σέρβοι πήραν τη μεγαλύτερή τους διαφορά στο παιχνίδι με το +17 από το καλάθι του Γιόβιτς (47-64). Όμως οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν παρέδωσαν τα όπλα. Τα σουτ μπήκαν, μετά από ώρα δεν υπήρχε στασιμότητα στην επίθεση και με 4:32 να απομένουν η διαφορά έπεσε στους οκτώ (58-66). Το ίδιο συνέβη και λίγο αργότερα με το 62-70, όμως δεν καταφέραμε κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 34-37, 45-60, 64-75

Ελλάδα (Πιτίνο): Ρογκαβόπουλος, Χρυσικόπουλος, Λούντζης 6, Κατσίβελης 2, Λαρεντζάκης 5, Καββαδάς 6, Σλούκας 10, Μποχωρίδης, Γιαννόπουλος 9, Αντετοκούνμπο 3, Κασελάκης 6, Μήτογλου 17