Δεν έφτανε ο Σαντ-Ρος στον Παναθηναϊκό που έχασε 82-86 απ’ τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην Ευρωλίγκα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε 82-86 από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ.

Ο Κουβανός γκαρντ πέτυχε 21 πόντους με 4/6 τρίποντα, έκανε 7 κλεψίματα και ισοφάρισε το ρεκόρ του Διαμαντίδη, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ, ωστόσο οι «πράσινοι» πλήρωσαν την κακή τους άμυνα.

Δήμιος του «τριφυλλιού» ο Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους, όπως και πέρσι στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Στο 10-18 υποχώρησε η ομάδα του Κάτας, με τον Ισραηλινό προπονητή να αποβάλλεται στην 4η περίοδο με 2 τεχνικές ποινές.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… φουριόζος το παιχνίδι και πυροβολώντας έξω από τα 6,75μ., απέκτησε «αέρα» 9 πόντων (9-0) στο πρώτο τρίλεπτο. Παρ’ όλα αυτά, οι Σέρβοι αντέδρασαν, βρήκαν ρυθμό επιθετικά και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν (14-10 στο 7’).

Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Μήτογλου πήρε τη σκυτάλη από τον Σαντ-Ρος και καθοδήγησε επιθετικά το «τριφύλλι» με διαδοχικές βολές, που έφεραν την ομάδα του στο +6 (23-17) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά και στη 2η περίοδο, με συνέπεια να ξεφύγουν με +7 (28-21 στο 13’). Εντούτοις, οι παίκτες του Κάτας δεν κατάφεραν να κεφαλαιοποιήσουν το καλό τους διάστημα κι έδωσαν δικαιώματα στον Ερυθρό Αστέρα, που πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (30-28 στο 15’).

Σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα του Ράντονιτς πέρασε μπροστά στο σκορ (36-37 στο 18’) με επιμέρους σκορ 9-2. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις με Σαντ-Ρος και Γουάιτ, ωστόσο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ (40-40).

Το 3ο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τα μεγάλα σερί των δύο αντιπάλων. Αρχικά, ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, ξέφυγε με +4 (44-48 στο 23’). Κάπου εκεί αφυπνίστηκαν οι παίκτες του «τριφυλλιού», που πάτησαν το γκάζι και με μπροστάρηδες τους Χεζόνια και Παπαγιάννη, έτρεξαν σερί 15-0 και εκτοξεύτηκαν στο +11 (59-48).

Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» επαναπαύτηκαν και μπλόκαραν στα τελευταία 2,5 λεπτά της 3ης περιόδου. Την ίδια ώρα ανέβασαν στροφές οι Γουόλντεν και Λόιντ, που ανέτρεψαν την κατάσταση κι έφεραν τους Σέρβους στο +1 (59-60) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και απομακρύνθηκαν με +7 (59-66 στο 32’), εκμεταλλευόμενοι τη νευρικότητα των γηπεδούχων, που είδαν τον κόουτς Κάτας να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές.

Με τον Λόιντ να είναι ασταμάτητος, η ομάδα του Ράντονιτς ξέφυγε με «αέρα» 8 πόντων (67-75) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα (36’). Εντούτοις, το «τριφύλλι» απάντησε με τους Χεζόνια και Παπαπέτρου, που μείωσαν σε απόσταση βολής (76-77 στο 38’).

Με τρίποντο του Σαντ-Ρος, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 79-79, αλλά ο Λόιντ είχε και πάλι απάντηση: με εύστοχο σουτ από τα 7 μέτρα έγραψε το 79-82 στα 47 δευτερόλεπτα. Ο Χεζόνια κράτησε ζωντανούς τους «πράσινους» με τρίποντο από τα 10 μέτρα (82-84 στα 7’’), αλλά ο Αμερικανός γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα με 2/2 βολές στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86.