Δεν έφθανε ο Χατζηγιοβάνης στον Παναθηναϊκό 2-2 με την Λοκομοτίβα

Μέτριος ξανά ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την ΝΚ Λοκομοτίβα από την Κροατία στην φιλική αναμέτρηση που έγινε στην Καλλιθέα, στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας και πρώτο επί ελληνικού εδάφους.

Οι Κροάτες προηγήθηκαν από λάθος του Πέρεθ και την οβίδα του Κατσαβέντα στο 18ο λεπτό, για να έρθει η διπλή απάντηση του Χατζηγιοβάνη, με πέναλτι στο 40’ και γκολ στο 41’. Ωστόσο, ένα ακόμα λάθος, αυτή την φορά από τον Σάρλια -που έκανε το ντεμπούτο του- στο 87ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!

Η εικόνα των «πράσινων» ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς όμως να βελτιώσουν αφενός την αποτελεσματικότητα που θα τους έδινε περισσότερα τέρματα και αφετέρου την προσήλωσή τους, που θα τους κόστιζε λιγότερα.

Ο Χατζηγιοβάνης ήταν αναμφίβολα ο ποδοσφαιριστής που είχε την μεγαλύτερη συμβολή στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού και παράλληλα την νίκη… Πέτυχε δύο τέρματα, έχασε μια ευκαιρία κι «έφτιαξε» άλλη μια, με ωραία ενέργεια. Πολύ δραστήριος, στα 54’ που αγωνίστηκε!

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης (70’ Χριστογεώργος), Κώτσιρας (70’ Σάντσες), Βέλεθ (70’ Σάρλια), Σιδεράς (70’ Σερπέζης), Χουάνκαρ (70’ Χατζηθεοδωρίδης), Πέρεθ (64’ Αλεξανδρόπουλος), Μαουρίσιο (62’ Αγιοούμπ), Χατζηγιοβάνης (54’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες (70’ Αθανασακόπουλος), Ενγκμπακοτό (70’ Σαβιέ), Καρλίτος (70’ Καμπετσής).