Δεν έφθανε ο Σα στον Ολυμπιακό που έχασε 2-0 από την Μπάγερν στο Μόναχο (video)

Δεν έφθανε ο Σα στον Ολυμπιακό για να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο Μόναχο από την πληγωμένη Μπάγερν. Το τελικό 2-0 στο Μόναχο αντικατοπτρίζει την ανωτερότητα των Γερμανών που πίεσαν από τα πρώτα λεπτά και κυριάρχησαν κατά κράτος.

Η ομάδα του Μαρτίνς μπορεί να στάθηκε αξιοπρεπώς απέναντι στους πανίσχυρους Βαυαρούς, αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι δεν έβαλε στο σακούλι της κάποιο πόντο και παρέμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου της. Ο Ολυμπιακός άντεξε όσο μπορούσε αμυντικά για 69 λεπτά. Τότε μίλησε το φονικό ένστικτο του Λεβαντόφσκι. Ακόμη και μετά το 1-0 παρά την είσοδο του Βαλμπουενά η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και οι Γερμανοί με το Πέρισιτς έφθασαν σε δεύτερο γκολ.

Η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν σαρωτική με 27-3 τελικές, 65-35% κατοχή και 14-1 κόρνερ. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πολύ μεγάλη, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν υπέρμετρα διστακτικός. Ο  Ζοσέ Σα κράτησε το 0-0 για 69 λεπτά. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι όμως αποδείχτηκε δήμιος για μια ακόμη φορά. Ο Ζοσέ Σα τελείωσε την αναμέτρηση με 9 αποκρούσεις, ενώ η Μπάγερν είχε και δοκάρι, παίζοντας δίχως τους Φελίπε Κοουτίνιο, Τιάγκο Αλκάνταρα, Κορεντέν Τολισό, που πήραν ανάσες ενόψει του  ντέρμπι με την Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό στην φάση ομίλων του Champions League, ενώ οι ερυθρόλευκοι έμειναν χωρίς νίκη για 12ο συνεχόμενο παιχνίδι αυτού του επιπέδου.

Ο Χάνσι Φλικ που αντικατέστησε προσωρινά τον Νίκο Κόβατς, αποδείχτηκε πρωτομάστορας στην επιτυχία, αν και η επιλογή του Μαρτίνς να παίξει και πάλι με τρία χαφ βγήκε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, αφού συγκριτικά με την κατοχή που έφτασε σχεδόν στο 70% για τους Βαυαρούς, δεν υπήρχαν κενοί χώροι για να βγουν καθαρές φάσεις.

Οι φωνές του Μαρτίνς από το 16’ και έπειτα ξύπνησαν τους παίκτες του, που ναι μεν αμύνονταν όπως και στο ξεκίνημα, αλλά προσπάθησαν να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα και να μην χάνουν αμέσως την κατοχή όπως γινόταν μέχρι εκείνο το σημείο. Μάλιστα, πάτησαν και την αντίπαλη περιοχή με τον Ρατζέλοβιτς να μην μπορεί να βρει στόχο από καλή θέση μετά από πάσα του Γκερέρο.

Στο 35’ ο Κομάν άδειασε τρεις αντιπάλους του, βρέθηκε φάτσα με τον Πορτογάλο πορτιέρε που ενστικτωδώς έβγαλε τη φάση σε κόρνερ, ενώ στο 45’ η κεφαλιά του Παβάρ μετά από κόρνερ του Μίλερ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Ο Σα δήλωσε… «παρών» και στη μεγάλη φάση των Βαυαρών στο ξεκίνημα της επανάληψης αφού έβγαλε εξ επαφής την κεφαλιά του Γκορέτσκα.

Η εικόνα του παιχνιδιού συνεχίστηκε να είναι και στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν στο πρώτο. Με την Μπάγερν να πιέζει στο μισό γήπεδο, να επιτίθεται κυρίως με πλαγιοκοπήσεις με τους Κομάν και Γκορέτσκα να πλαισιώνουν εξαιρετικά τους Μίλερ και Λεβαντόφσκι και την ελληνική ομάδα να αμύνεται στο μισό γήπεδο. Ωστόσο, απέναντι τους είχαν τον Σα που έμοιαζε και ήταν ανίκητος, όπως στη φάση του 60ου λεπτού που έδιωξε και πάλι το σουτ του Κομάν από την περιοχή.

Τα φτερά των μαχητικών Πειραιωτών κόπηκαν στο 69ο λεπτό, με τον κορυφαίο του ματς Κομάν να βρίσκει τον Λεβαντόφσκι ο οποίος σαν σε… προπόνηση νίκησε τον Σεμέδο και με προβολή έστειλε την μπάλα στην εστία του Σα, ενώ ο Πέρισιτς που είχε περάσει αλλαγή διαμόρφωσε στο 89΄το τελικό 2-0.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ντέιβις, Αλάμπα, Μαρτίνες, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Γκνάμπρι, Κομάν, Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς, Ποντένσε, Γκερέρο.