Δεν φόβισε, αλλά θέλει προσοχή η Πλζεν

Δεν τρομάζει αλλά θέλει προσοχή η Βικτόρια Πλζεν, η οποία έκανε νικηφόρα εντ΄ος έδρας πρεμιέρα στο πρωτάθλημα Τσεχίας υπό το βλέμμα του Πέδρο Μαρτίνς. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 2ο  προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στη Σίγκμα Όλομουτς κι αφού ισοφάρισε πριν λήξει το ημίχρονο, χρειάστηκε ν’ αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα για να βρει τις λύσεις και να νικήσει τελικά με 3-1.
Ο Μαρτίνς είδε τη δευτεραθλήτρια Τσεχίας να είναι ξεκάθαρα ανώτερη από την αντίπαλό της και να χάνει πολλές ευκαιρίες για να φτάσει σε εύκολη επικράτηση. Την είδε να είνια γρήγορη από τη μέση και μπροστά και εμφανίζει πολύ καλά στοιχεία στο επιθετικό κομμάτι, έχοντας ως οργανωτή τον Τσέρμαχ. Ο τελευταίος ήταν καταπλητκικός, καθώς έβγαλε τις ασίστ και στα τρία γκολ των γηπεδούχων. Στάθηκε καλά και αμυντικά η Πλζεν αν και η αντίπαλός της είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο φινάλε.
Οι δύο ακραίοι της ομάδας ο Καγιάμπα και ο Κόπιτς, οι οποίοι έκαναν την ανατροπή από 0-1 σε 2-1. Σκόραραν στο 40΄’ και το 72′ ΄αντίστοιχα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Κόβαρικ (90+4’), ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή ελάχιστα λεπτά πριν. Στο 4-2-3-1, που παρέταξε ο Πάβελ Βρμπα ήταν ιδιαίτερα κινητικός

Η Σίγκα Όλομουτς είχε ανοίξει το σκορ στο 33΄με εύστοχο χτύπημα από την άσπρη βούλα του Πλζεκ. Η φάση εξετάστηκε στο VAR και το πέναλτι εκτελέστηκε με δύο λεπτά καθυστέρηση. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες το 70 ΄λόγω αποβολής του Γιούνις.

Η σύνθεση της Βικτόρια Πλζεν ήταν η εξής: Χρούσκα, Ρέζνικ, Χέτζα (34′ Πέρνιτσα), Μπράμπετς, Λιμπέρσκι, Κροσόβσκι, Κάλβακ, Τσέρμαχ, Καγιάμπα, Κόπιτς (88’ Κόβαριτς), Κρμέντσικ (78’ Τσόρι)