Δεν κέρδισε ούτε τον Άρη η ΑΕΚ 1-1 με γιούχα στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Άρη στο ΟΑΚΑ αν και έπαιξε με παίκτη παραπάνω από το 53ο λεπτό και οι οπαδοί της ξέσπασαν σε έντονες αποδοκιμασίες μετά το 1-1 στο φινάλε.

Ο Νίκος Κωστένογλου, παραδέχτηκε στην κάμερα του συνδρομητικού καναλιού της Nova πως το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό και πως η εικόνα της ομάδας του δεν ήταν καθόλου καλή.

Πέρα ωστόσο από τον τεχνικό της Ένωσης που ήταν απογοητευμένος, ανάλογα συναισθήματα πλημμύρισαν και τους φίλους της ΑΕΚ. Η αποτυχία να πάρει τους τρεις βαθμούς την άφησε πολύ πίσω σε σχέση με την κορυφή, με τους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ να μοιράζονται την πρώτη θέση έχοντας συγκεντρώσει αμφότεροι 27 βαθμούς και τους κιτρινόμαυρους να είναι στην 3η θέση με εννέα λιγότερους (18).

Οι γηπεδούχοι σε κανένα διάστημα του 90λεπτου δεν εντυπωσίασαν και παράλληλα έδειξαν ξανά χτυπητά προβλήματα στην άμυνα. Οι κιτρινόμαυροι είδαν την εστία τους να παραβιάζεται για 16η φορά σε 11 ματς πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και φαντασία στο κομμάτι της δημιουργίας. Ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές της επιθετικής γραμμής, πλην του Ιντέγε, δεν είχαν συγκεκριμένο ρόλο στην ανάπτυξη.

Η Ένωση είχε ελάχιστη βοήθεια από τη μεσαία γραμμή από το δίδυμο Σιμόες – Σιμάο, και ανούσιες προσπάθειες από τον Βέρντε. Όσον αφορά τον Μάνταλο, ο αρχηγός των κιτρινόμαυρων κινήθηκε πίσω από τον Ολιβέιρα, αλλά δεν… βρέθηκε με τον Πορτογάλο.

Κάτω από τα γκολπόστ του Άρη έκατσε ο 19χρονος, Αποστόλης Τσιλιγγίρης. Η ΑΕΚ όμως δεν δοκίμασε σουτ έξω από την περιοχή. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έκανε ένα “σκοτωμένο” ο Μπακάκης και ένα φιλόδοξο ο Βέρντε. Από εκεί και πέρα τίποτα. Σε μία στημένη φάση με τον Σβάρνα να πιάνει κεφαλιά, ο Τσιλιγγίρης έπεσε σωστά, σταμάτησε την μπάλα και στη συνέχεια η άμυνα του Άρη την πέταξε έξω από την περιοχή.

Ο Άρης ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 40′, τουλάχιστον, πίεζαν την ΑΕΚ ψηλά, προσπαθώντας να βρουν ένα λάθος για να χτυπήσουν. Οι Θεσσαλονικείς είχαν και τις φάσεις τους, ωστόσο έπεσαν πάνω σ’ έναν σταθερό Μπάρκα. Ο κίπερ της ΑΕΚ ήταν σωστός σε όλες του τις αποφάσεις και στο 7ο λεπτό σημείωσε εντυπωσιακή απόκρουση που προήλθε μετά από σέντρα του Σάσα και δυνατή κεφαλιά του Μπράουν Ιντέγε.

Στο 53΄ ο διαιτητής, Ευαγγέλου ελέγχει ένα μαρκάρισμα του Ιντέγε στον Πέτρο Μάνταλο. Ο Νιγηριανός, πάτησε τον αρχηγό της Ένωσης και ο ρέφερι τον απέβαλε. Ο Άρης έμεινε με 10 και η ΑΕΚ… ανάσανε, θεωρώντας πως θα έχει την ευκαιρία να πιέσει περισσότερο και να σπάσει το πρέσινγκ των φιλοξενούμενων.

Κόντρα, όμως, στα δεδομένα η ΑΕΚ για μία ακόμα φορά δέχθηκε γκολ. Ο Ντιγκινί βγήκε στην αντεπίθεση, μοίρασε στον Κόρχουτ κι εκείνος με τη σειρά του στον Λάρσον ο οποίος πλάσαρε τον Μπάρκα για το 0-1. Ο σκόρερ βρήκε δίχτυα στο 64′, ενώ είχε περάσει στο ματς αντί του Φετφατζίδη στο 58′.

Ο καλύτερός παίκτης της ΑΕΚ, ο Αντρέ Σιμόες κέρδισε πέναλτι από τον Ρόουζ στο 78′ το οποίο έστειλε στα δίχτυα του Τσιλιγγίρη για το 1-1 ο Πέτρος Μάνταλος στο 81ο λεπτό. Η παράβαση καταλογίστηκε κατόπιν μεγάλης αναμονής, αφού ο διαιτητής Ευαγγέλου κοίταξε αρκετή ώρα τη φάση στην οθόνη του VAR. Ο αμυντικός του Άρη, μάλιστα, αντέδρασε πολύ άσχημα κάνοντας στον ρέφερι χειρονομία για χρηματισμό.

Μετά από την ισοφάριση της Ένωσης, η ΑΕΚ ανέβασε παίκτες και πίεσε την ομάδα του Ένινγκ και θα μπορούσε και τη νίκη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αν δεν έδειχνε τα ρεφλέξ του ο κίπερ, Τσιλιγγίρης. Ο νεαρός τερματοφύλακας εν μέσω σύγχυσης απόκρουσε ενστικτωδώς προσπάθεια του Βράνιες.

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης (74΄ Παουλίνιο), Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Σιμάο (65΄ Αλμπάνης), Βέρντε, Μάνταλος, Ντέλετιτς (61΄ Γιακουμάκης), Ολιβέιρα

Αρης (Μ. Ενινγκ): Τσιλιγγίρης, Σάσα (91΄ Σόουζα), Ρόουζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Μπα, Ματίγια, Ντιγκινί, Γκάμα (72΄ Μαντσίνι), Φετφατζίδης (58΄ Λάρσον), Ιντέγε