Δεν κερδίζει… ποτέ η Άρσεναλ(1-1 με τη Σαουθάμπτον)

Η Άρσεναλ συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη, καθώς σκόνταψε 1-1 στη Σαουθάμπτον και παραμένει στα τάρταρα της βαθμολογίας. Αντίθετα οι «Άγιοι» συνεχίζουν την καλή τους πορεία και δίνουν μάχη πεντάδας.
Η Σαουθάμπτον πήρε προβάδισμα με τον… πρώην Γουόλκοτ στο 18ο λεπτό, ο οποίος με όμορφο σκαφτό πλασέ νίκησε τον Λένο, ενώ ο Ομπαμεγιάνγκ με το πρώτο του τέρμα μετά από δύο μήνες ισοφάρισε σε 1-1 και έσωσε την παρτίδα για τους Λονδρέζους.

Σπουδαίο διπλό… πεντάδας πέτυχε η Έβερτον που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Λέστερ. Ο Ριτσάρλισον στο 21’ και ο Χολγκέιτ στο 72’ καθάρισαν την μπουγάδα για τα ζαχαρωτά που έφτασαν με τη δεύτερη σερί νίκη τους στους 23 βαθμούς.

Φοβερό ματς έγινε και στο «Έλαν Ρόουντ» με τη Λιντς να παίρνει τη νίκη με 5-2 κόντρα στη Νιουκάστλ. Τα «παγώνια» ξέσπασαν σε ένα δεκάλεπτο στην επανάληψη πετυχαίνοντας τρία τέρματα και επέστρεψαν με θόρυβο στα θετικά αποτελέσματα.