Δεν πέρασε δεύτερη η Λειψία έμεινε στο 2-2 με τη Χέρτα

Η Λειψία αγκάλιασε τη νίκη και τη δεύτερη θέση της Bundesliga, όμως η Χέρτα σκόραρε με πέναλτι στο φινάλε και συνέχισε το θετικό σερί της (2-2).

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν είχε την ευκαιρία να περάσει τη Ντόρτμουντ, όμως παρότι έκανε ανατροπή, στο τέλος δεν κράτησε τη νίκη κόντρα σε μια ανεβασμένη Χέρτα, η οποία συνέχισε τις καλές εμφανίσεις.

Δεν χρειάστηκε να περάσουν πολλά λεπτά για να ανοίξει το σκορ στο ματς καθώς στο 10’ έπειτα από κόρνερ του Πλάτενχαρντ, ο Γκρούιτς με ωραία… καρατιά έκανε το 0-1. Στο 15’ υπήρξε καλή στιγμή με τον Ντάριντα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχθηκαν όμως την ισοφάριση στο 24’ καθώς η Λειψία απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Ν’ Κουνκού εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κλόστερμαν με γυριστή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στη συνέχεια σε ένα πρώτο μέρος με καλό ρυθμό με την Χέρτα να έχει τη μεγάλη φάση στο 40’ όταν ο Ιμπίσεβιτς από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 64’ καθώς ο Χάλστενμπεργκ είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ. Ο Σικ έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ο Γιάρσταϊν ενώ απέκρουσε, στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, σε μια άτυχη στιγμή. Το 2-1 όμως δεν έμελλε να παραμείνει καθώς στο 82’ με πέναλτι, που έκανε ο Λούκμαν στον Ματέους Κούνια, ο Πιόντεκ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.